Descartes fırınlarda uyuyordu

Dünyanın en fazla referans verilen ve batı felsefesinin temeli sayılabilecek “düşünüyorum öyleyse varım” sözünün Descartes’nın aklına fırında uyurken geldiğini bilmek nasıl ilginç bir evrende yaşadığımızı hatırlatıyor. Evet fırın evinizdeki fırınlar gibi değildi, büyük taş bir fırındı ve ateşi yemek yapmak istendiği zaman arttırılıyordu ama gene de içine girip uyumak herhalde ilginç bir fikirden çok daha ötesi.

Tavuk mu insan mı?

Her ne kadar kendisi Büyük İskender’e “gölge etme başka ihsan istemem” demesiyle meşhur olmuşsa da tek deliliği bu değildi. Platon’un “insan iki ayaklı kılsız bir hayvandır” dediğini duyunca eline bir tane tavuk almış, tüylerini yolmuş ve Platon’un bu tavuğu insan olarak akademisine kabul etmesini ya da hatasını kabul etmesini talep etmişti. Platon bu argümanı haklı buldu ve bir hata yaptığını kabul ederek, kendisini düzeltti.

Kamuya açık alanda mastürbasyon

Diyojen’i tek bir maddede geçmek imkansız. Bir dönem de kafayı “toplum içerisinde yaşayan insanların doğal hayatta yaptıkları bazı davranışlardan neden utanç duyduğu” konusuna takmış, halkın ahlak anlayışının esasında bir temeli olmadığını ispat etmeye kendini adamıştı. Fıçı içinde yaşıyor… Arada da herkesin ortasında mastürbasyon yapıyordu. Kendisinden rahatsız olan veya böyle davranmaması gerektiğini söyleyenlere de “keşke bu iş aç bir mideyi okşayarak yatıştırmak kadar kolay olsaydı” diye cevap veriyordu.

Diyojen’in eylemleri bunla da sınırlı kalmadı. Tiyatrolara gidip halkın ortasında büyük abdestini yapıyor, kafasını çok bozanların da üstüne çişini yapmaya çalışıyordu.

Hükümet Sokrates’e borçlu

Yaşadığı dönemde Sokrates’in sıfatlarından biri de “Atina’nın sineği”ydi. Bazı Atinalılara göre kendisi aynı sineklerin atları rahatsız ettiği gibi Atina’yı rahatsız ediyordu… Sürekli sorular sorması ve o dönem için geçerli sayılan bütün kuralları sorgulaması bazılarını zıvanadan çıkartıyor hatta gençleri yoldan çıkardığı iddia ediliyordu. Neticede bu tip suçlamalarla yargılandı ve ölüm cezasına çarptırıldı. Antik çağda düşünce özgürlüğü bir yere kadar.

Yargılama sırasında Sokrates’e suçları karşılığında nasıl bir cezayı kabul edeceği sorulunca Sokrates “bütün diğer verilecek şeyler saklı kalmak üzere bir de kendisinin bütün harcamalarının ve bakım masraflarının devlet tarafından karşılanmasını” talep etti.
Bir kaç yüz yıl sonra Sokrates adı ölümsüz olacak, kocaman bir heykeli de Atina’nın ortasına “insanlığın en büyük temsilcilerinden biri” olarak dikilecekti.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.