Hep denediğim ama hiç beceremediğim bir şeydir affetmek. Belki ufak tefek hatalar,sözler, kırgınlıklar affedilebilir ama bundan daha ağır zarar verici davranışları hakaretleri saldırıları nasıl unutabiliriz?

Bu çirkin ve gayri insani tavırlarıyla beni ve ailemi yıprattıklarını, derinden yaraladıklarını sinirlerimizi bozup hayatımızı olumsuz etkilediklerini yüreğimde hissettikçe nasıl affedici olabilirim? Çünkü bazı ağır durumlarda (Mobbing) hakaretler ve kötülükler öyle yoğun ve çok yönlüdür ki ruhunuzda derin yaralar açmıştır ve bazen akrabalarınız bile dost gibi görünen çıkar grupları yıllarca el birliği ile sistematik şekilde size öyle derin ve kalıcı zarar verirler ki hayatınızın olumsuz bir sona yönelmesine sebep olurlar ve artık bu noktada yeni ve taze bir gelecek tatlı huzurlu bir yaşam umudu kalmamıştır.

Kimi uzmanlar bu kötülükleri bir kağıda yazıp yırtmamızı, yastıkları yumruklamamızı önerirler. Bu alakasız yöntemler bende şimdiye kadar bir işe yaramadı, sahilde bağırmak, haykırmak da!

Bu tür çocuksu affetme yöntemlerini bir türlü anlamıyorum ve yararına da inanmıyorum. Beni üzen, yaralayan kötü davranan insanlara defalarca nedenini sorduğumda pişkin pişkin duyarsız cevaplar verdiler, donuk donuk baktılar ve aşırı benmerkezci, narsist ve katı olduklarını yaptıkları kötülükler hakkında hiç vicdan azabı duymadıklarını (teflon insan modeli), farklı psikopatımsı bir beyin yapısına sahip olduklarını müşahede ettim.

Belki bu kötücül sadist, inatçı, zor ve tehlikeli insanları hayatımdan çıkarabilirim, zihnimden uzaklaştırabilirim ama sağlığımı bozsa da asla affedemem unutamam. Bu tavrım, bazılarına katı ve kindar gelebilir ama affedilecek şey vardır affedilmeyecek şey! Beynin iyileştirme gücüne gelirsek; zamanla o kötü ortamdan uzaklaşınca beyin, o korkunç yüzleri ve bağrışları örtebilir ama ara ara yine de etrafınızdaki bazı tipleri ve olayları onlara benzetip yine anımsar, ürperirsiniz!

Meseleye çok dar ve Oshovari şartlanmış açılardan bakanlar ve zihinsel yıpranmaların derinliğine inemeyenler safiyane bir pozitif yaklaşımla affetmemizi salık verirler? Bu bazı hassas ruhlar için oldukça zordur.

Mobbing’e uğrayan birey, bir daha böyle kötülük görmemek için biraz daha uyanık olmalı, bu tarz hain insanlara karşı gardımı almalıyım!

Özlem Özmen

3 YORUMLAR

  1. özlem özmen nin ,yaşanmış derinlikli ,isabetli tahlillerine ,kelime zenginliğine hayranlık duymaktayım …”ıztırap en güçlü ruhları ortaya çıkarır. en büyük karakterler kurumuş yaralarla doludur” bu alıntıyı da özlem hanıma yakıştırdım…..ayrıca affetmek zorunluluğumuz yok diye düşünmekteyim bende özlem hanım ,siz yeter ki kendinizin yıpranmasına izin vermeyin ….sevgilerimle

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.