godard-odulleri

Akademi bu yılki onur ödülünü, Fransız Jean-Luc Godard’a verecek.

İsviçre kökenli Fransız film yönetmeni ve sinema eleştirmeni Jean-Luc Godard (80), ‘Oscar Onur Ödülü’ne layık görüldü. Los Angeles’daki Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Fransız Yeni Dalga Akımı’nın en önemli üyelerinden biri olan Godard’a, tüm meslek yaşamının onuruna Kasım’da Oscar ödülü verileceğini açıkladı. Akademi, bu tür törenlere katılmayı pek tercih etmeyen Godard’ın ödülünü almak üzere Los Angeles’a gelip gelmeyeceğinin bilinmediğini belirtti.

Yeni Dalga döneminde, o dönemin önde gelen felsefi görüşlerini, özellikle varoluşçuluk üzerine inşa edilmiş sinema tezlerini temel alan Godard, filmlerinde iletişim kopukluğu içindeki modern insanın farklı yaşam biçimlerini, akıldışı sosyal sistemleri, politik tartışma ve olayları konu aldı. Birçok unutulmaz filmin yaratıcısı Godard, bu dönemde Serseri Aşıklar (A Bout de Souffle-1960), Haftasonu (Weekend-1967), Bir Artı Bir (One Plus One-1968) gibi filmlere imza attı.

‘Oscar Onur Ödülü’nün 13 Kasım’da Hollywood’da verileceği bildirildi. Akademi, 2009’dan bu yana onur ödüllerini Oscar ödül töreni sırasında değil, televizyonda yayımlanmayan ayrı bir törenle, Hollywood’daki Kodak Tiyatro Salonu’nda veriyor.

HABERTÜRK

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.