Aşk romanını ilk haftasında satın alanlardanım. Mayıs 2009’da okumaya başladım. Bir haftada, konularla doğrudan ilgili kaynak kitapları da kendi kütüphanemde bulup eşzamanlı olarak bitirdim.

aski-yeniden-okumak

Babamın büyük dedelerinden biri il müftüsüymüş. Bir akrabası ise edebiyat öğretmeni. Ben de gerçekçi bir tıp mensubuyum. Araştırmacı kimliğimin dürtüklemesiyle bu yazılara başladım. İddia edilen ile kaynak karşılaştırması yaparak yöntemimi belirledim. İtirazı olanlar bana değil asıl kaynağa yapmalıdır başvurularını. Ben tespit ediciyim. Çeşitli kitaplarda unutulmasına gönlüm razı olmadı.

Elif Şafak, yanlışları değil de doğruları kitabına alsaydı bu kitap bu kapsamı bulamaz / yazılmazdı! Benim için iyi bir deneyim oldu. Kendi çevremin ne kadar yazın sanatı dışında olduğunu, tartıştığım herhangi genel bir konuda bile kimsenin söyleyecek bir fikrinin olmadığını gördüm. Eserin çok yararlı olacağını düşünüyorum. Beğendiğim ve işaretlediğim Aşk roman tümcelerini koymayı da düşündüm, ama vazgeçtim. Herkesin beğendiği sevgiyle ilgili yaklaşımlar ya da 40 kuraldan birkaç tanesi… Hristiyanların Mevlana Celaleddin Rumi’yi yeni bir peygamber düzeyine yükseltmesi ilginç. Şems’i öne çıkarma gayretinin ardında, sürekliliği olan bir varlık imajı hissettim.

Bu eleştiri kitabını çıkarmamdaki amaç, okurken bazı konuları farklı algılamamdır.
Roman mantığı açısından bir inceleme yapılacaktır. Altını çizmeye gerek kalmadan okumanızı sağladım. Doğan Kitapçılık kitabımı Aşk romanının yanında promosyon olarak dağıtırsa çok sevinirim.

Yararlı olan evlilik okulu projesi gibi; genç kızlara Türkçe dini bilgiler öğretmek için kurslar açılmalıdır. Türkiye’de yanlışın yayılma hızını düşünürsek; “Türk kadınlarına İslam dinini ve diğer dinleri kültürel olarak tam öğretme kursu/vakıf enstitüleri” gibi girişimler iyi olabilir. Amaç hiçbir şey yanlış öğretilmesin ya da öğretimde eksiklik kalmasın. Girişte Müge Akgün’den alıntıladığım tanıtım yazısı ise işin rengini açığa vuruyor. Evet sayın okuyucum. İlk 30 sayfayla son 50 sayfanın yarısı ve aradaki birkaç e-mail değerliymiş. Koca kitap ne olacak peki? Aslında tam tersi de doğru; beğendiklerini at, gerisi textbook of Sufizm. Kimsenin satın almayacağı bir kitap olurdu! Kitabın devamı, bu gazeteci bayanı dinlerseniz önemsiz kalacaktır. Aynı medyanın bir çalışanı böyle derse, yazarsa, size çekilmek düşer. Alınan tasavvuf eğitimi bir işe yarasın diye, Mevlana’nın fikirlerini yazmış bir yazar için, en büyük yıkım yine bu gazeteci hanımın yazdıklarıdır. Ama ben heyecan vaat ediyorum. Yanlış yanlış üstüne!

Kitap Adı: Aşk’ı Yeniden Okumak – Aşk Romanı İncelemesi
Yazarı: Bülent Keçik
Sayfa Sayısı: 128

www.hermeskitap.com

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.