Anayasa’yı ihlal ettiği gerekçesiyle…

on-emir-ateistler

ABD’nin Kentucky Eyaleti’nin Breathitt Bölgesi’ndeki okullarda sergilenen “On Emir” tabelaları, ateistlerin şikâyeti üzerine indirildi. Dinden Özgürlük Vakfı (FFRF) adlı kuruluş, tabelaların Anayasa’yı ihlal ettiğini savundu. Kentucky Eğitim Müdürlüğü de, bir kamu kurumunun “dini düşünceye onay” verdiğini açıkça sergilemesinin Anayasa’ya aykırı olduğu görüşünü doğru bulduğunu duyurarak okullardaki tüm tabelalar indirildi. Temel ahlaki, dini kuralları içeren “On Emir” tabletlerinin, Tanrı tarafından Hz. Musa’ya Sina Dağı’nda verildiğine inanılıyor.

Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON

On Emir:

Karşımda başka ilahların olmayacak.
Kendin için oyma put, yukarda göklerde olanın, yahut aşağıda yerde olanın, yahut yerin altında sularda olanın hiç suretini yapmayacaksın, onlara eğilmeyeceksin ve onlara ibadet etmeyeceksin.
Yehova’nın, Rab’ın ismini boş yere ağıza almayacaksın.
Sebt gününü takdis etmek için onu hatırında tutacaksın. Altı gün işleyeceksin ve bütün işini yapacaksın, fakat yedinci gün Allah’ın Rab’e Sebttir. Sen ve oğlun ve kızın, kölen ve cariyen ve hayvanların ve kapılarında olan garibin hiçbir iş yapmayacaksınız. Çünkü Rab gökleri, yeri ve denizi ve onlarda olan bütün şeyleri altı günde yarattı.
Babana ve anana hürmet edeceksin.
Öldürmeyeceksin.
Zina etmeyeceksin.
Çalmayacaksın.
Komşuna karşı yalan şahitlik yapmayacaksın.
Komşunun evine tamah etmeyeceksin, komşunun karısına, yahut kölesine, yahut cariyesine, yahut öküzüne, yahut eşeğine, yahut komşunun hiçbir şeyine tamah etmeyeceksin.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.