tutsak-gunes-kitap_0

Günlük hayatın koşturması içinde, ülkemizde ve çevremizde neler olduğunun ne kadar farkına varabiliyoruz? Kendi hayatımızı düzende tutmak için mücadele ederken, gözümüzden neler kaçıyor? Ayşe Kulin’in son romanı Tutsak Güneş’in kahramanı Yuna Otiz, yıllar boyunca ülkesinde neler olduğunun farkına uzun yıllar sonra varıyor ve bir uyanış yaşıyor.

Tutsak Güneş’in konusu

Tutsak Güneş’te, kitabın adının tutsak güneş olma nedeni bu kitabın kurgusunda hayali bir ülkede güneş artık yoktur. Ülke ile güneş arasında bir cisim vardır. İnsanlar son yıllarda doğaya karşı iyi davranmıyor ve doğal olaylar gitgide artıyor. Peki doğa bizden intikam mı alıyor? Doğaya yeterince sahip çıkmıyoruz. Ve onun değerini bilmiyoruz. Doğaya sevgimizi göstermeliyiz.

Kitapta, ülkedeki baskıcı rejimin kadınlardan beklentisi çok çocuk doğurmaları ve çocukları okul çağına gelene dek, onların bakımı ile ilgilenmeleridir. Kadınlardan iş hayatında, devletin bir beklentisi eşlerine birer eş olmaları ve sorumluluk sahibi bir anne olmalarıdır. Kitapta pek çok toplumsal sorun ele alınmıştır. Bazı yerlerde günümüz ile benzerlikler gözükmektedir. Kitap ile gerçek dünya arasında kimi yer de hemen hemen her şey aynı şekilde gelişmiştir.

 

indigodergisi.com

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.