Ölümden bahsediyoruz, şaka değil, birinin intiharı burada söz konusu olan.

Zamanının tamamını sahibi olduğu barda geçirmekte olan Arda, tatil için Türkiye’ye gelmiş olan müşterilerinden bir gurupla sohbet ederken, yıllardır görmediği bir arkadaşının Amerika’da akademisyenlik yaptığını öğrenir.

Kızılderilileri kabileleri inceleyen bu arkadaşı yıllar içinde yerli kabilelerin en çok saygı duydukları ve güvendikleri şamanlardan biri olmuştur. Ölülerini bile ondan başkasına emanet etmek istemiyorlarmış, öbür tarafa olan yolculuklarında, çünkü ölen yakınlarını ölümden sonra yaşayacakları sonsuz çayırlara güvenlik içinde ulaştıracağına eminlermiş. Barda karşısına çıkan bu insanlar ve onlar aracılığıyla uzun zamandır arayıp sormadığı, görüşmediği arkadaşı hakkında bilgi sahibi olması Arda’yı etkiler. Barda karşılaştığı insanların, yıllardır görmediği bir arkadaşını tanıyor olmaları tesadüf olamazdı. Arkadaşına bir mektup yazar.

25 yıl kadar önce yaşadığı bir olayın yükünü taşımaktan yorulmuş ve bu nedenle intihara karar vermiş olan Arda, yıllar sonra haberdar olduğu arkadaşına yazdığı mektupta, intihar etmek istediğinden ve bu işi yaparken kendisini yanında görmek istediğinden söz eder. Bu dünyadaki hayatını kafasında tamamen tüketmiş olan Arda, Kızılderililerin saygı duyduğu şaman sayesinde, ölüler diyarında yolunu kolayca bulabilecekti.

Seattle’da yaşayan arkadaşı, anlatıldığı gibi bir sosyal antropoloji eğitimine devam ederken aralarına girdiği Kızılderililerle uzun süre bir arada yaşamış ve sonunda bir şaman olarak tanınır hale gelmişti. Arda’nın mektubu alır almaz Arda’nın yanına dönmek üzere İstanbul’a doğru yola koyulur. Dönüş yolunda hatırlamak istemediği geçmiş yılları düşünmeye başlar. Yıllar önce yaşadıkları travma, sadece Arda için değil, dördü için bile çok fazlaydı. Tam 25 yıl önce, birbirine bağlı dört arkadaş dostlukları yaşadıkları olayın şokuyla sarsılmış ve hepsi farklı yönlere savrulmuşlardı.

Arda’yı, kafasına koyduğu düşüncelerden kurtarmak zorunda hisseder kendini. Dördü bir araya gelmeliydi yeniden. Bir yolunun bulup, hem kendi aralarındaki hem de geçmişle aralarında kalmış hesabı kapatmalıydılar. İstanbul’a döndükten hemen sonra 10 Ocak tarihinde Arda’yı arayıp bulur. Arda, ölmek için 19 Ocak tarihine şartlanmıştır. İlerleyen günlerde Cenk ve Metin’de aralarına katılır. Dört eski arkadaş yıllar sonra tekrar bir aradadırlar.

Murat Hiçyılmaz’ın Ben; Şaman isimli yeni romanı, aynı liseden mezun olmuş dört erkek arkadaşın gelecekle ilgili hayallerine yön vermek üzere oldukları günlerde yaşadıkları ağır bir travma ile sarsılan hayatlarını konu ediniyor.

HÜRRİYET

Bazı yerel gazetelerde ve The Parlemento Dergisi‘nde köşe yazarlığı ve haber editörlüğü yaptı. Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.