Ana SayfaEditörBlack Snake Moan

Black Snake Moan

Bir yerel blues sanatçısı olan Lazarus terkedilmenin verdiği melankoliyle ve ızdırapla gitara veda etmiştir. Tek başına küçük bir çiftlik evinde yaşamaktadır. Henüz ayrılık acısını sindirememiştir. Bir sabah çöp atmaya giderken bir kıza rastlar. Kız (Rae) baygın ve yarı çıplak bir haldedir. İhtiyar adam (Lazarus) onun kim olduğunu bilmemektedir ve kesinlikle şehirden olan bu kız hakkında en küçük bir fikri bulunmamaktadır.

Rae, tecavüze uğramış bir bağımlı, hastalıklı bir kızdır. Hatta sonradan Lazarus onun kasabada fahişe diye anıldığını bile duyar. Buna rağmen Lazarus kızla ilgilenir yaralarını sarar hatta ona gitar bile çalar. Kız günden güne iyileşir ancak iyileştikçe geçmişindeki karanlıkta aydınlanmaya başlar.

Baba tacizinden evden kaçan, sokaklara sığınan Rae erkek arkadaşından askerlik sebebiyle ayrılmış genç bir kadındır. Ve bu ayrılıkla fazlasıyla dağıtmış, gününü gün ederek erkeklerle birlikte olmuştur. Tabi bazıları tecavüze kadar gitmiştir.

Lazarus, Rae için endişelenir hatta onun için kasabanın rahibiyle bile tartışır. Ona silah çeker vs. vs…. Lazarus kızdaki gariplikleri fark ettikten sonra onu bir zincirle eve bağlar ve olaylar bu zincirde devam eder. Filmde yaşlı bir adamın genç bir kadınla yaşadığı sıra dışı öykü konu edinilmiş. Küçük yaşantıların aslında ne kadar büyük acılar, travmalar barındırdığına dikkat çeken bir film.

Black Snake Moan… Blues sevenlerin ayrıca izlemesi gereken güzel bir film. Güçlü bir duygusallık ve cinsellik bağlamında müzikal bir hava barındırıyor. Kadın-erkek ilişkilerini masaya yatırmaya da yeltenen film kesinlikle izlenmesi gereken bir yapım. Ayrıca ‘soundtrack’ olarak da harika bir eklentiyi de beraberinde getiriyor… Bence mutlaka dinlemelisiniz.

Samuel L. Jackson ve Christina Ricci harika bir performans sergilemiş.

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR