Türk edebiyatının usta şairinin mezarı, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin saldırısına uğradı.

can-yucel-siirleri

Türk edebiyatının usta şairlerinden Can Yücel’in Muğla Datça’daki mezarı, sabaha karşı kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin saldırısına uğradı. Can Yücel’in mezarının mermerlerinin kırıldığı ve çevreye saçıldığı görüldü. Saldırıyı, Can Yücel’in vasiyeti üzerine ölüm yıldönümünde mezarına şarap dökülmesine tepki gösterenlerin yapmış olabileceği belirtildi.

Müslüman, Hristiyan ve Yahudi kabirlerinin bulunması nedeniyle ‘hoşgörü mezarlığı’ olarak bilinen Datça İskele Mezarlığı’na sabah İzmir’den Yücel’in mezarını ziyarete gelen grup mezarın durumunu görünce şaşkına döndü. Vatandaşlar durumu belediyeye ve polise bildirdi. Mezarlığa gelen zabıta ekipleri, usta şairin mezarının balyoz olduğu tahmin edilen sert bir cisimle parçalandığını gördü. Olay yerine gelen polis ekipleri, tutanak tutup inceleme başlattı. Datça Kaymakamı Hamdi Üncü ve Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan da mezarlığa gelerek incelemelerde bulundu.

Mezarlığın bekçisi olmadığı öğrenildi. Polis saldırganların olayı önceden planlayıp yanlarında getirdikleri balyoz gibi sert bir cisimle mezarı parçaladıkları ihtimali üzerinde duruyor. Saldırganların başka mezarlara da zarar verdiği belirtildi.

ŞARAP DÖKMÜŞLERDİ

Geçtiğimiz cuma günü ölüm yıldönümünde bazı kişiler Yücel’in vasiyeti olduğunu öne sürerek mezarına şarap dökmüştü. AK Parti Datça İlçe Başkanı Ahmet Sedat Deniz, “Kimsenin içkisiyle uğraşacak değiliz. İstedikleri kadar içip, sarhoş olabilirler. Ama bunu yaparken lütfen milletimizin inançlarına, geleneklerine, manevi duygularına küfretmeye, hakaret etmeye kalkışmalarına da sessiz kalacak değiliz” demişti.

MEZARI MEHMET AKSOY’UN ESERİYDİ

Türk edebiyatının ünlü şairi Can Yücel’in mezarını, Başbakan Erdoğan’ın “ucube” nitelemesi üzerine yıkılan Kars’taki “İnsan Anıtı”nın heykeltıraşı Mehmet Aksoy yap tı. 21 Ağustos 2000’de yapılan Can Yücel’in mezarını Mehmet Aksoy, ana rahmindeki bir cenin ve hayata bağlandığı kordon biçiminde tasarladı. Dün sabahki saldırıda, anıt mezarın üzerinde yer alan ana rahmindeki cenin kabartmasının yanı sıra, temsili kordon da paramparça edildi.

MEHMET AKDEMİR / MİLAS (AHT)

1 Yorum

  1. Ucubeler hanedanliginin uzantisi olan bu BARBARLGI KINIYORUM!

    Algılayabilen göz tanıktır; sizsiniz! Özünde Sıvas’ta Madımak otelinde aydınları yaktıranlarla Sarıkamış’ta Ani’de Kiliseleri kültürel kalıtları yıktıranlar, uygarlıgın ortak alınterini kökleyen mantık arasında korkunç bir ilişki bulunmaktadır… Tarih, bunu da tartacaktır; elbette biraz da siz izleyicilerin olumlu somut tavırları sayesinde; olursa yani…

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.