Çağdaş edebiyatın müthiş dahisi Dave Eggers’dan sarsıcı, çarpıcı ve unutulmayacak bir roman daha: ‘Ne Nedir’.

Yazar, dergici, yayıncı ve editör kişiliği ve sıradışı projeleriyle tanınan, çağdaş edebiyatın en parlak yıldızlarından Dave Eggers, ‘Ne Nedir’’de gerçek bir yaşam ve mücadele öyküsünden yola çıkarak aynayı bu kez bizlere ve yaşadığımız çağın gerçeklerine tutuyor. ‘Ne Nedir’, içinde yaşadığımız karanlık dünyanın kaosunun derinlerinden bir yerlerden yükselen, hazmı zor, etkisi güçlü, sessiz bir çığlık niteliğinde, unutulmayacak bir roman.

Bir şeyler tam karşınızda duruyorken onları yok saymanız mümkün mü?
Küçük bir çocuğun Afrika topraklarında tek başına hayatta kalma mücadelesini, Amerika’da oyunu kurallarıyla oynamayı öğrenmeye çabalayan bir mültecinin tosladığı duvarları ve bizler bakmazken dünyada olup biten kimi felaketleri Valentino Achak Deng’in üzerinden anlatan Eggers; ‘Ne Nedir’’de gerçekle kurguyu, biyografiyle romanı birbirine katarak alışılmış formlar dışında bir ‘roman’ yaratıyor. Pulitzer adayı Dave Eggers’ın Amazon ve New York Times ve Times (İngiltere) çok satanlar listelerinde uzun zaman kalan ‘Ne Nedir’’i prestijli NBCC (National Book Critics Circle) ödülüne de aday gösterilmiştir.

Bir kısmı ülkemiz topraklarında, Datça’da yazılmış olan ‘Ne Nedir’; geçtiğimiz yıl yayımlandığı Fransa’da da Prix Medicis ödülüne layık bulunmuştu.

FİLMİ GELİYOR

Parfüm ve Koş Lola Koş filmleriyle tanıdığımız yönetmen Tom Tykwer, ‘Ne Nedir’’i sinemaya uyarlamakta olduğunu açıklamıştır.

“Bu kitap, yazarın ve benim insanlara Sudan’da iç savaş öncesinde ve sırasında gerçekleşen korkunç olayları anlatma ihtiyacımızdan doğdu. Bu nedenle öykümü yazara anlattım. O da anlattıklarımdan yola çıkarak bu romanı yarattı. Kısmen kurgu olduğu için sonuç olarak ortaya çıkan şey bir romana dönüştü. Sudan’daki iç savaşın, Sudan halkının, ya da dahil olduğum Kayıp Çocukların öyküsü olarak görmeyin anlatılanları. Bu, yalnızca, bir adamın kendi gözünden anlattığı yaşam öyküsü… Ve kurgulanmış olsa da, benim bildiğim dünya bu sayfalardakinden pek de farklı sayılmaz. Bu kitaptaki en korkunç şeylerin meydana gelebileceği, çoğu zaman da geldiği bir dünyada yaşıyoruz.” – Valentino Achak Deng

“SON ZAMANLARDA OKUDUĞUM EN ETKİLEYİCİ ROMAN.” – KHALED HOUSSEİNİ

“YILIN EN DOKUNAKLI ROMANLARINDAN BİRİ.” – TIME

“NE NEDİR, İNSANIN TÜRLÜ FELAKET VE YIKIM KARŞISINDA BİLE ZORLUKLARI AŞABİLME GÜCÜNÜ VE UMUDUN ZAFERİNİ ORTAYA KOYUYOR.” –NY TİMES

“DOKUNAKLI, ÜRKÜTÜCÜ VE ŞAŞIRTICI GÜZELLİKTE BİR ROMAN.” – LEV GROSSMAN, TIME

“DAVE EGGERS’IN NE NEDİR’İ TÜM YIL OKUDUĞUM KİTAPLARIN EN SIRA DIŞI VE KIŞKIRTICI OLANI.” – D. DONAHUE, USA TODAY

“KİTABIN SONUNDA NE OLACAĞINI ÖĞRENMEK İÇİN SAYFALARI ÇEVİRİP DURACAKSINIZ… EGGERS, HİKAYE ANLATMA SANATININ NE DENLİ GÜÇLÜ VE DOKUNAKLI OLABİLECEĞİNİ NE NEDİR İLE KANITLIYOR BİZLERE. SON SATIRLARIN GÜÇLÜ ETKİSİ ROMANIN İÇİNDEKİ KELİMELERİN TOPLAMINDAN KAYNAKLANIYOR.” – NY TİMES REVİEW OF BOOKS

“DAVE EGGERS, GERÇEK BİR YAŞAM ÖYKÜSÜNÜ OLDUĞU GİBİ SAYFALARA AKITARAK; KORKUTUCU, ÇARPICI, HAYATLARIMIZI DEĞİŞTİREBİLECEK BİR KİTAP ÇIKARTMIŞ ORTAYA. SİZLERİ OMUZLARINIZDAN TUTUP SARSMAK İSTİYORUM ÇÜNKÜ BAŞKA TÜRLÜ NASIL İFADE EDİLİR BİLMİYORUM: BU KİTABI OKUYUN.” – ERİK HENRİKSEN, PORTLAND MERCURY

DÜNYAYI DEĞİŞTİREN İSİMLERDEN

1970 doğumlu Amerikalı yazar Dave Eggers, ayrıca McSweeney’s adlı bağımsız yayınevinin kurucusu olduğu gibi, çağdaş edebiyatın en çok öne çıkan ve üretken isimlerinden biri. Dergici, yayıncı ve editör kimliklerinin yanı sıra Dave Eggers, senelik Okumanız Gerekmeyenlerin En İyileri antolojilerinin de arkasındaki isim.

Kendi hayat hikayesinden yola çıkarak yazdığı ‘Müthiş Dahiden Hazin Bir Eser’ (Siren Yayınları’ndan çıktı) adlı kitabıyla satış rekorları kırmış ve Pulitzer’e aday olmuştu. Her kitabıyla edebiyat sahnesindeki sıradışı duruşunu ve çarpıcı sesini beklenmedik biçimlerde ortaya koyan Eggers, zamanımızın en fazla iştahla takip edilesi figürlerinden biri sayılıyor.

Utne Reader’ın ‘Dünyayı Değiştiren 50 İleri Görüşlü Kişi’ listesinde yer alan Eggers, ayrıca The Believer, McSweeney’s Quarterly Concern, The Wholpin dergilerini çıkartmakta, The New Yorker ve Ocean Navigator gibi mecralarda yazılar yazmakta. Sam Mendes filmi ‘Away We Go’ ve Spike Jonze projesi ‘Where The Wild Things Are’ın senaryo yazarı da olan Eggers, 2008 yılında kendi kurduğu 826 National adlı vakfın yenilikçi projelerinden ötürü TED ödülüne de layık görülmüştür.

www.ntvmsnbc.com

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.