La Strada, Nights of Cabiria, Blue Velvet gibi kült filmlerin yapımcısı Dino De Laurentiis, 91 yaşında Los Angeles’ta hayatını kaybetti.

La Strada, Nights of Cabiria, Blue Velvet gibi kült filmlerin yapımcısı Dino De Laurentiis, 91 yaşında Los Angeles’ta hayatını kaybetti. Laurentiis, İtalya’daki kariyerine Roberto Rossellini ve Federico Fellini ile birlikte çalışarak başladı. 1970’li yıllarda Serpico, Death Wish ve 1976 tarihli King Kong’un yeniden yapımının da aralarında bulunduğu birçok filmin çekilmesinde payı olan Laurentiis, seri katil Hannibal Lecter’ın maceralarını anlatan dört filmin yapımcılığını da üstlendi. “Sinema, duayenlerinden birini kaybetti” diyen Roma Eski Belediye Başkanı ve Uluslararası Roma Film Festivali’nin kurucusu Walter Veltroni, “Dino De Laurentiis adı, sinema tarihine bağlıdır” dedi.

Büyük yıldızların kariyerlerinde pay sahibi

Pastacı bir ailenin çocuğu olarak Naples yakınlarında Torre Annunziata’da 8 Ağustos 1919’da dünyaya gelen De Laurentiis, II. Dünya Savaşı sırasında İtalyan ordusunda görev yaptı ve savaştan hemen sonra 1947 yılında, Dino De Laurentiis Stüdyoları’nı kurdu. 1950’li yıllarda Ulysses’te Kirk Douglas, Savaş ve Barış’ta ise Audrey Hepburn gibi isimlerle çalışan De Laurentiis, vücut geliştirmeci Arnold Schwarzenegger’in (Conan) sinema kariyerinin başlangıcında da büyük pay sahibidir. Yabancı Film Oscar’ını alan Nights of Cabiria ve Al Pacino’nun Oscarlı filmi Serpico‘nun da yapımcılığını üstlenen De Laurentiis, 2001 yılında Irving Thalberg Oscar’ına değer görülmüştü.

TARAF

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.