Altın Koza’da onur ödülleri Müjde Ar ve Atilla Dorsay’a verildi.

Bu yıl 17’ncisi düzenlenen Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin geleneksel ‘Yaşam Boyu Onur Ödülleri’, oyuncu Müjde Ar ile sinema eleştirmeni Atilla Dorsay’a verildi.
Park Zirve Tesisleri’nde düzenlenen, Saba Tümer’in sunuculuk yaptığı törende, Müjde Ar’ın yurt dışında bulunması nedeniyle ödülünü yönetmen senarist Ümit Ünal, Adana Vali Vekili Fikret Deniz’den aldı.

Ünal, “Müjde Ar’ı beklerken karşınızda beni bulmanız belki hoş olmadı ama değerli sanatçımız yurt dışında olduğundan bu ödülü benim almam uygun görüldü. Müjde Ar’ın bu ödüle layık bir sanatçı olduğunu düşünüyorum. O her zaman sinemada en iyisini yaptı, canlandırdığı karakterlerle kalıplaşmış roller biçilen Türk kadınının aynası oldu. Senaryosunu yazdığım ‘Teyzem’ adlı filmde Müjde Ar’ın başrol oynaması bir senarist olarak beni her zaman onurlandırmıştır. Kendisini buradan bir kez daha kutluyorum” dedi.

Vali Vekili Deniz ise sanatın ve sanatçının önemine dikkati çekerek, “Türkiye’yi çağdaş ülkeler seviyesine çıkarmak ancak kültür ve sanatla mümkündür. Bir insan yaşadığı ülkenin sanatını, kültürünü, sanatçısını bilmiyor, tanımıyorsa o ülkenin yabancısı demektir. Siz sanatçılar değerlisiniz, değerli olanlar önemli olanların her zaman önünde olur” diye konuştu.

DORSAY GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Sinema eleştirmeni Atilla Dorsay ise ödülünü Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’dan alırken gözyaşlarına hakim olamadı. Dorsay, “Yılmaz Güney’in, Abidin Dino’nun, Yaşar Kemal’in, Şener Şen’in memleketinde bu ödülü almak benim için gurur verici. Biz eleştirmenler her zaman eleştirdiğimiz için bize ödül vermezler, tam aksine kızarlar, küfür bile ederler, bu nedenle aldığım ödül son derece anlamlı” dedi.

Yazmanın kendisi için bir tutku olduğunu, yazmadığı günlerde bir şeylerin eksik kaldığını hissettiğini ifade eden Dorsay, “Aslında yaptığımız iş dışardan göründüğü gibi kolay değil. Bu zor işe rağmen 44 yıldır yazıyorum ama halen bıkmadım. Aklım başında olduğu, sağlığım el verdiği sürece yazmaya devam edeceğim” diye konuştu.

Atilla Dorsay’a ödülünü veren Zihni Aldırmaz ise Adana’nın sanata ve sanatçıya her zaman değer verdiğini, Büyükşehir Belediyesi olarak sanatın ve sanatçının her zaman yanında olduklarını belirterek, sinemanın en parlak dönemlerinin yaşandığı yıllarda Adana’nın yazlık sinemalarıyla ünlü olduğunu hatırlattı.

KAPANIŞ 26 EYLÜL’DE

Yaşam boyu onur ödülünün sahiplerinden Müjde Ar’ın festivalin gösterim bölümünde ‘Ah Güzel İstanbul’ (1981), ‘Adı Vasfiye’ (1985), ‘Arabesk’ (1988), ‘Asiye Nasıl Kurtulur’ (1986) ve ‘Teyzem’ (1986) adlı filmler izleyiciyle buluşuyor. Atilla Dorsay’ın ise Hindistan’daki çalışmalarından oluşan fotoğraf sergisi, festival boyunca Adana Kültür Sanat Merkezi’nde (Tarihi Kız Lisesi binası) sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Adana’da 20 Eylülde başlayan, 200’ü aşkın filmin 442 gösterimle sinemaseverlerle buluştuğu festival kapsamında yarın sinema sanatçılarının da katılacağı sevgi yürüyüşü düzenlenecek. Festival, 26 Eylül Pazar gecesi kapanış töreniyle sona erecek.,

AA

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.