İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin ikincisi 30 Ekim’de başlıyor. 30 ülkeden 70 yazarı ağırlayacak olan festival kapsamında söyleşiler, okumalar ve yazar buluşmaları düzenlenecek.

Geçen yıl ilki düzenlenen İTEF – İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin ikincisi, 30 Ekim- 2 Kasım arasında gerçekleşecek. İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali 2010’un açılış töreni, 30 Ekim’de, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımıyla gerçekleşecek. Açılış töreninden sonraki dört gün boyunca, dünya edebiyatının önemli yazarları söyleşiler, okumalar ve edebiyat partilerinde kitap tutkunlarıyla iç içe olacak.

İTEF-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nde yabancı yazarların Türkiye’den yazarlarla yapacakları tanışma-tartışma toplantıları, edebiyat sohbetleri, yazar-öğrenci buluşmaları, Karga’da Edebi Pazar, edebiyat okumaları, yazar sohbetleri ve 2 Kasım’da düzenlenecek kapanış partisi gibi pek çok etkinlik edebiyat severleri bekliyor olacak.

Kalem Ajans tarafından düzenlenen İTEF, bu yıl da dünyanın önemli yazarlarını İstanbul’da ağırlayacak. Yeraltı edebiyatının çağdaş yorumcusu, Underground isimli romanıyla tanıdığımız Rus edebiyatının en önemli isimlerinden Vladimir Makanin, Mısır’ın Nobelli yazarı Necib Mahfuz’un manevi oğlu ilan ettiği, çağdaş Mısır edebiyatının önde gelen isimlerinden Gamal Gitani, Tirza isimli romanı 21. yüzyılın en iyi romanlarından biri seçilen Arnon Grunberg, İsrailli yazar Etgar Keret ve Limon Ağacı ile on binlerce okura ulaşan Sandy Tolan, İTEF 2010’un heyacan uyandıran isimlerinden sadece birkaçı…

Geçtiğimiz yılki Tanpınar Edebiyat Festivali, geçen yıl ise çok satanlar listesinden aylarca inmeyen ABD’li yazar Adam Fawer, dünyanın en önemli feminist ve aktivist ismi olarak gösterilen Mısırlı yazar Nawal El Saadawi, Agatha ile İstanbul’da kitabının yazarı Cristina Fernandez Cubas, Avrupa tarihini edebiyat lezzetiyle dünyaya okutan Hollandalı yazar Geert Mak gibi birçok değerli yazarı İstanbul’da bir araya getirmişti.

Fransa, Hollanda, İngiltere, İtalya, Mısır, Romanya gibi 20’ye yakın yabancı konsolosluk ve kültür merkezlerinin de desteklemeye devam ettiği İTEF 2010’da ayrıca, dünyanın en önemli edebiyat festivallerinden Winternachten ile işbirliğine gidiyor.

Bu kapsamda düzenlenecek İstanbul Yazarlar Buluşması, Gündüz Vassaf moderatörlüğünde gerçekleşecek ve uluslararası sosyo-kültürel sahnede Batılı olmayan edebiyatın yeri ile geleceği tartışılacak.

www.sabah.com

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.