felsefeciler-haklarini-ariyor

Talim Terbiye Kurulu (TTK) Başkanlığı geçtiğimiz nisan ayında aldığı kararla ortaokullarda 7’inci ve 8’inci sınıflar için Düşünme Eğitimi Dersi konması kararı aldı. Başkanlığın kararına göre Ortaokul Düşünme Eğitimi Dersi 2017-2018 yılından itibaren 7’inci sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak uygulanmaya konacak.

Bu dersin farklı branş öğretmenleri tarafından da verilmesinin önünün açıldığını anlatan öğretmenler “Düşünme Eğitimi Dersi” kesinlikle sadece Felsefe grubu mezunları tarafından okutulması gerektiğini söylüyor. Bu dersin başka branşlar tarafından okutulmasına karşı çıkan felsefeciler, “Eğer bu ders başka bölüm mezunları tarafından okutalacaksa üniversitelerdeki felsefe ve sosyoloji bölümlerinin işlevi ne olacak. Bu dersin felsefe grubu mezunları tarafından verilmesi gerekiyor” diyor.

SADECE 209 KONTENJAN VAR

Felsefe Grubu öğretmenliğine yapılan atamaların üniversitelerin felsefe, sosyoloji ve felsefe grubu; açık öğretim, ikinci öğretim ve örgün öğretim mezunlarının toplamını kapsadığını söyleyen felsefeciler, Bu ders için 2015 Eylül atamasında yalnızca 209 kontenjan verildiğinibelirtiyor. Yapılacak ilk atamada kendi branşlarına en az 3 bin atama yapılmasını talep eden felsefecilerin bir başka talebi de felsefe, sosyoloji ve mantık derslerinden oluşan felsefe grubu dersinin geçmiş yıllardaki gibi zorunlu olması.

Konuyla ilgili Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın kararının PDF’si

KAMPANYAYA BAŞLADILAR

Düşünme Eğitimi dersinin hem felsefeciler tarafından verilmesini hem de atama yapılmasını isteyerek, sosyal medyada DüşünmeEğitimiFelsefecilere başlıklı kampanya başlatan öğretmenlerin sesini bakalım Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) duyacak mı?

Talep metninin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Haber alıntı: www.pervinkaplan.com

#Kampanyaya destek için: #DüşünmeEğitimininEhliFelsefeciler

#Konu Hakkında Felsefeciler Derneği Şunları Söyledi:

Felsefeciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sonay Alpay, Türkiye’de felsefe eğitiminin Lise 3. sınıfta verildiğini hatırlattı. 17-18 yaşındayken verilen dersin gençlerin sorgulama yeteneğinin yerleştirilmesi için çok geç bir döneme denk geldiğini belirten Alpay, bu yaştaki öğrencilerin toplumun kemikleşmiş önyargılarını benimser hale geldiklerini anlattı. Alpay, “Bu olumsuz mesajlarla gençler yetişkinlerden daha keskin, daha katı olabiliyorlar. Çevrelerinden aldıkları etkilerle görüşleri sorgulamadan, pek çok konuda tutarsızlıklara düştüklerinin dahi farkına varamadan bu fikirlere tutunup, savunuyorlar. Düşünmeyi, eleştirmeyi, eleştirilmeyi, tartışma kültürünü öğrenemeden birbirlerinin değerlerine, acılarına kulaklarını tıkamış, herşeye kendi at gözlükleriyle bakan, benzerlerinden başkasına değer vermeyen, ötekileştiren, hatta farklı olana hayat hakkı bile tanımayan bu toplumun birer üyesi haline geliyorlar. İşte karşımızda acımasızlığıyla duran bu tabloyu değiştirmek istiyoruz” diye konuştu. Tevfik Fikret Lisesi Felsefe Öğretmeni Şehriban Gözcü de, dersin felsefe kavramları üzerine birikimi olmayan farklı branşlardaki öğretmenler tarafında verilmesinin yanlış olduğunu söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

Bazı yerel gazetelerde ve The Parlemento Dergisi‘nde köşe yazarlığı ve haber editörlüğü yaptı. Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

31 YORUMLAR

 1. Düşünme eğitimi dersi kesinlikle Felsefe bölümüne verilmelidir bunu tartışıyor olmak bile çok acı. Yüzyıllardır bilindiği gibi felsefecilere düşünür denir yadsınamaz bi gerçektir bu. O halde düşünür sıfatının sahibi olan felsefeciler düşünce eğitimi verebilir de! Bizce konu tartışmaya kapalıdır.

 2. Yıllardır mağdur edilen felsefe sosyoloji öğretmenleri düşünce eğitimi dersi bizim için bir fırsat iken bunu da engellemeye çalışamazsınız bu dersi hakkıyla yapacak olan bizleriz 85 puanlarla açıkta klama rekoruna imza atmak istemiyoruz artık

 3. Dusunme egitimi dersinin ehli felsefeciler haklinin yaninda olma zamani egitimi bu dersle birebir ortusen felsefenin sadece okutmasi dersin zorunlu olmasi gerekiyor suan ulkemizn en cok buna ihtiyaci var dusunen nesil istiyrz

 4. Dusunme egitimi dersi kesinlikle felsefe grubu ogretmenlerine verilmelidir. Cunku ders icerik ve kazanim açısından tamamiyle felsefeyle uyuşuyor. Dersin amacina ulasmasi icin diger branşlar tarafindan degil felsefe grubu ogretmenlerince verilmesi gerekir. Ayrica liselerdeki felsefe grubu derslerinin de zorunlu olmasi gerekiyor. Cunku bu alanlardan üniversiteye giriş sinavlarinda sorular cikmaktadir. Ancak bu dersler secmeli oldugu icin cogu okulda acilmamaktadir. Bu yuzden bu derslerin hem zorunlu olmasi hem de felsefe grubu öğretmenlerince verilmesi gerekir.

 5. Baştan aşağı Felsefe kokan bir ders…
  Aslında üzücü olan şu ki : Bu dersi kim verecek,vermelidir sorularıdır.Yahu sorulması bile gereksiz.
  Zaten yıllardır mağdur edilen bir bölümden bahsediyoruz.Atama sayısı kah 80 kah 200 olan ve binlerce mezunu olan…
  Bu ders bir bakıma bu bölüm için fırsattır.Kaldı ki içeriği tamamiyle felsefeye ait , tüm kazanımları …
  Üzüldük,yıllarca yeterince üzüldük. Artık yüzümüzü güldürün,küstürmeyin hayata şu felsefecileri.Kırmak yerine, yararlanmaya çalışın,bırakınız ülkeye sorgulayan,düşünen bireyler yetiştirsinler…

 6. Düşünme Eğitiminide FELSEFE GRUBU vermezse zorunlu derslerinide seçmeli yaptılar FELSEFECİLER ne yapacak soruyorum!!!!Artık branjımıza yapılan değersizleştirme son bulsun 85,5 puanla atanamak hangi vicdana sığar.

 7. Yıllardır süregelen magduriyetimiz bir nevi de olsa bu dersle birlikte giderilecektir. Lütfen hakkimiz olan bu ders bize verilsin ve bizler de artık hayata atılıp üretmeye verimli olmaya başlayalım.

 8. Düşünce eğitimi dersi tartışmasız felsefenin alanıdır.Eğer başka bölüme verilirse bu sekteye uğrar eğitim düşer sırf bütçe korumaları için bu yanlışa düşünülürse vayy halimize

 9. Düşünüyorum o halde varım diyen Descartes yaşasaydı bu dersi kesin bize verirdi . Peki siz neden bir Descartes olup bu dersi biz Felsefe Grubu Öğretmenlerine vermiyorsunuz? İçeriği ve kazanımları itibariyle bu ders Felsefenin alanı bu yüzdendir ki bu ders bizim,bizim olacakkkk😊😊

 10. Birakin çocuklarımıza Felsefe alanini tanitalim anlayislari, duruslari ,kendilerini ifade edisleri kaliplardan ciksin artik…Yaratici becerileri yuksek olan bir nesli kim istemez ki!

 11. Bu dersi en ince ayrıntılarıyla gördük bu da doğal olarak bu işi en iyi yapabilecek olan bölüm felsefe grubu öğretmenleri olduğunu göteriyor

 12. “Felsefe”, düşünme kavramıyla ozdeslesmistir. Bu dersi verecek olan öğretmenler de sadece Felsefe Grubu Ogrt olmalıdır. Aksi halde ders, bir “Türkçe”, “Tarih”, “Cografya” dersinden farkli olamayacaktır. Dersin esas gayesine ulaşılması için hak sahibi branş sadece Felsefe Grubudur.

 13. Düşünme eğitimi felsefe hocalarına verilmelidir. Ülkenin düşünen nesillere,bilim üreten nesillere ihtiyacı var. Düşünceye,felsefeye,bilime yer veren ülkeler her zaman her alanda kalkınabilmiştir.

 14. Felsefe grubu dersleri zorunlu olsun ,dusunme egitimi dersi de biz felsefecilere verilsin istiyoruz.80 üstü puanlarla evde oturmak hangi vicdanlari sizlatmaz … ihtiyaç yok hikayesi hikaye olur inşallah …

 15. Senelerdir 84le atama sorunu yaşayan bölümüz yok olmaya mahkum edildik. Bu sorunun kalkması için Felsefe grubu derslerinin zorunlu olmasını istiyoruz ve DÜŞÜNME EĞİTİMİ DERSİnin bizim alanımızda olmasından dolayı bizlere verilmesini istiyoruz

 16. Bu ders doğal olarak felsefe grubu öğretmenlerinin hakkıdır. Bazı bölümler gördükleri 2 saatlik felsefe derslerine dayanarak hak iddia ediyorlar! Şimdi soruyorum size bir yanda felsefe grubu mezunları var diğer yanda 2 saatlik felsefe dersi görmüş branşlar var sizce bu dersi kim vermeli?

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.