Foto: Can Murat Demir
Foto: Can Murat Demir

İnsan seçer. Dünyasaldır ve sonunda ölür. Seçerken düşünmez, çünkü ölmüştür. Ölülük ona tam gelir. Başka şey istemez. Çünkü ruhu teslim edilmiştir. Kim tarafından bilinmez. Derken mezarı aklına gelir, tabutu görür, korkar. Çünkü bunu o seçmemiştir. Bunu inandığı şey seçmiştir. Kuşkusuz doğrudur. Çünkü yaratan tartışmasızdır, önyargıdır.

İlerler ve değer yargıları yol gösterir ona… Geçte olsa evreni düşünür. Sonsuzluk aklına gelir, üzülür. Sefilliği aklına gelir üzülmez. Yaşadığı gibi inanmamıştır. İnandığı gibi yaşamaya çalışırken korkmuştur. Doğası böyledir. Riyakârdır!

Kirlidir. Çünkü o değer yargılarına sahiptir artık. Değer yargılarından önce kendi kendisinin bilgesidir. Aslında yargılar değere önem vermez. Çünkü evrensel gerçekliğe ulaşmamız zorlaşır. Gerçekler onun için önemlidir. Neden? Basit bir soru… Basit bir cevap; Basitlik… Ve devamında gelen Tanrısallık fikrinin vermiş olduğu hantallık ve saplantılar…

Karanlık ondadır. Çünkü arınmıştır. Kutsallıktan ve duygusallıktan ya da esaretten… Bakışları da değişmiştir. Cesaretlidir. Tehlikelidir! Kurnazdır. Hammaddesi çamur değildir; peki nedir? Son gelmiş midir? Hayır. Bilginin sonu yok, bu yüzden serzeniş boşa… Çamur yerini, uzun bir ömrün adanmışlığına, yani deneyimlerin verdiği o mükemmeliyete bırakmış olup, çoktan bir suya karışıp ilerlemekle kalmamış, kendisini yenileyerek adsız bir bilgiye bırakmıştır.

”Gücün Yalnızlığına…”

Aklında ordular ilerlerken bekler. Şeytanın yanında olduğunu bilir. Şafakta ilerlerken özgürlüğünün farkına varan bir beden keşfeder. Ve tamahkârlık yaparak ona katılır. Artık tanrı yanında değildir. Ya da tanrı yoktur diyebilmelidir. Kendi imparatorluğundan yükselerek!

Dünyada en kıymetli şey akıl… Düşünemeyen ve özün bilgisinden yoksun bir akıl değil… Düşündüğü gibi yaşamalı insan. Düşündüğü gibi yaşamalı ki, yaşadığın gibi düşünmek kolaycılıktır, acizliktir.

Yönetim saçmalıktır. Kim neyi niye yönetir?

Bedenin yönetimi neden zordur? Hayat Sorunsalı nedir?
İnsan, düşünen hayvan sorar durur. Yazgısını tanrılara bırakmayarak…

Ah felsefe güler durur insanlar sana ama sen onlardan farklısın.

Bilmezler ki…

Boş ver sen düşüncenin malısın.

Can Murat DEMİR

Bazı yerel gazetelerde ve The Parlemento Dergisi‘nde köşe yazarlığı ve haber editörlüğü yaptı. Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.