Senfonik metal deyince insanın aklına gelen grup sayısı metalin diğer çeşitlerindeki- heavy metal, death metal, thrash metal gibi- kadar zenginlik göstermez. Bu metal tarzı ile tanışmam üç sene öncesine dayanır ve ilk dinlediğim senfonik metal grubu Nighwish’dir. Zannedersem en ünlüleri de onlar. Sonra bu tarz üzerine biraz daha araştırma yapıp bazı grupları dinledim. Şu anda senfonik metalde üç grup geliyor aklıma: Nightwish, Within Temptation ve Epica. Bu sıralama aslında hem benim hangi grup ile en erken tanışıp dinlemeye başladığımı, hem de bu grupların benim gözümdeki müzikal kalitesinin sıralamasını yansıtıyor. Bu gruplardan hiçbirini canlı dinleme şansım olmamıştı ta ki 28 Eylül’e kadar. Son albümleri “Design Your Universe”un 2. Avrupa turu kapsamında Epica, İsveç’in metal kültürü ile ünlü şehri Göteborg’daydı.

Biletin üzerinde yazan saatten 1 saat önce barın önünde sıraya girdik, biraz önlerdeydik. Çok fazla sıra olduğunu söylemek güçtü. Sırada beklerken bir yandan sıranın ilerleyen dakikalarda uzadığına şahitlik ediyor diğer yandan da Epica’dan bahsediyorduk. O arada sıranın en önüne kızıl saçlı güzel bir bayanın yaklaştığını gördüm. Evet, oydu vokal Simone Simons. Geldi, sıranın en önündekileri ile ufak bir sohbet etti, kendisinden imza isteyenleri geri çevirmedi. Bu fırsatı kaçıramazdım, kendisi ile bir fotografım olmalı idi hele ki gerçek hayatta çok daha güzel olduğunu gördükten sonra Yanına gittik, isteğimizi geri çevirmedi ve bizim grup ile sıra ile fotograf çekindi. Sıranın en arkasına düşmemize sebep olsa da bu fotograf hadisesi, değmedi desem yalan olur.

Kapı açılmıştı, içerideydik. Epica’dan önce ön-grup çıkacağını bilmiyorduk ama iki tane ön-grup sahne aldı: Sırası ile ReVamp ve Kells. Buradaki ilgi çekici nokta ise, ReVamp grubunun kurucusu ve vokalisti Floor Jansen ile Epica’nın kurucusu ve gitaristi olan Mark Jensen’in bir zamanlar After Forever’da aynı sahneyi paylaşmış olmalarıydı. O gece de aynı sahneyi paylaşacaklardı, ama farklı gruplarda. Ayrıca, Epica vokalisti Simone Simons’ın da After Forever dağılmadan önce bazı konserlerde misafir vokal olarak da bulunduğunu düşünürsek, iki grup bir bakıma o akşam After Forever’ı hatırlattı izleyicilere.

Ve Epica Sahnede…

Herkesin beklediği an gelmişti. Gece saat 10.00 civarı Epica sahnedeydi. Konsere son albümün başlangıcını aynen tekrarlayarak başladılar. Samadhi introsu ve ardından Resign to Surrender. Şarkının başlangıcında Simone Simons bir şanssızlık yaşadı. Mikrofonundaki ufak bir arızadan dolayı sesi duyulmuyordu Samadhi introsundan sonra bir melek gibi indiği merdivenleri hızlıca geri çıkmak zorunda kaldı Kısa bir süre sonra mikrofonundaki sorun giderildi ve herkesten özür diledikten sonra konsere devam ettiler. Turun içeriğine uygun olarak son albüm ağırlıklı bir setlist tercih ettiler. 12 parçanın çalındığı gecede 6 şarkı son albümdendi. Özellikle sıra albümden ilk single olarak yayınlanan “Unleashed”e geldiğinde mekandaki Epica fanları kendilerinden geçti. 10 şarkı çaldıktan sonra sahneyi bırakıp kulise gittiler ama fanların “En gång till!”, Türkçe anlamı ile “Bir daha!” şeklindeki isteklerini kırmadılar ve sahneye geri dönerek iki tane daha şarkı çaldılar ve konsere son verdiler.

Gecede çalınan setlist:
Samadhi
Resign to Surrender
Sensorium
Unleashed
Martyr of the Free Word
Cry of the Moon
Tides of Time
Quietus
The Obsessive Devotion
Kingdom of Heaven
Sancta Terra
Consign to Oblivion

Yaralanılan Kaynaklar:
Epica Resmi Sitesi
Epica Wikipedia Sayfası
Floor Jansen Wikipedia Sayfası

Ercan Yaman (Göteborg, İsveç)

Ercan Yaman… Aslında çok bir şey beklememek lazım ne de olsa sadece iki kelime. Ama okumak isteyenler için de birkaç bir şey karalayayım. Eylül 1989 Samsun doğumluyum. Hava olsun diye değil, kendimi keşfetmeme elverişli ortam sağladığı ve kendimi borçlu hissettiğim için gururla söylüyorum: ODTÜ mezunuyum. Parası ile kimisi kıyafet alır, kimi ev alıp yatırım yapar, kimi gece hayatına harcar vb. Ben ise kazandığım parayı yeni yerler keşfetmek ve çok sevdiğim metal müzik uğruna harcarım. Başka da bir şey yok. Eleştiri ve sorularınıza ise her daim açığım, herhangi bir iletişim adresimi kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.