“Türk Rock Müziği”nin “Baba”sı… 50 yıllık bir sanat hayatı… 70 yaşında olmasına rağmen 2 saatlik konser performansı gerçekleştirebilen koca bir çınar. Türkiye gitar denilen enstrümanı onun sayesinde tanıdı. Rock denilen bir müziğin var olduğunu o öğretti Türkiye’ye. Hiç unutmam bir gece Tv8’de yeniden yayınlamaya başlayan efsane program Rock Market’i izliyordum. Gitar çalmayı nasıl öğrendiğini anlatıyordu Erkin Baba. O zamanlar ki 1960lı yıllar olur, televizyon veya internet gibi araçların olmadığını, radyodan kaset kaydından Batılı grupları dinlediğini, daha sonra ise bunları kendi gitarından çıkarmaya çalıştığını söylemişti. Böyle bir ortamda girdi Erkin Baba bu piyasaya. Ve Türkiye’de bugün heavy metalden black metale kadar geniş bir yelpazede müzik dinlenmesinde ve üretilmesinde Erkin Baba’nın payı büyüktür. Öyle veya böyle, o başlatmıştır bu geleneği.

erkin-koray-felsefehayatt-min

Türkiye bugün metal ve rock piyasasının oluşmasında en büyük pay sahibi olan Erkin Baba’yı hiç canlı görmemiştim. Eh belki de Erkin Baba’nın çok aktif biçimde konser verdiği yılları düşündüğümüzde, ben biraz küçük kalıyorum. Neyse, Erkin Baba’yı görmek bugüneymiş.

Ankara’nın ünlü mekânlarından If Performance Hall’deyim. Mekân hınca hınç dolu. Elimde tuttuğum bira bardağını ağzıma götürmek için etrafımdakileri itmem gerek. O derece yani. Saatler 12 ye doğru geldiğinde mekândaki “Erkin Baba” sloganları artmaya başladı. Saat 12’yi az geçiyordu ki Erkin Baba, korumalar ve menajeri Hicri Bozdağ eşliğinde hayranlarının içerisinden sahneyi aldı. Her zamanki gibi siyah güneş gözlükleri, şapkası ve şapkasının altından dökülen uzun saçları… Erkin Baba karşımızdaydı. Önce biraz hayranları ile muhabbet etti. Biraz sinirlenmiş Erkin Baba Ankaralılara sanki. Malum, son zamanlarda adının önüne “Ankaralı” sıfatını takıp “müzik yapanlara” dokundurdu biraz.

Muhabbet sırasında son teknik kontroller yapılıyordu ki onlar da bitince hemen konsere geçti Erkin Baba. Mekân yerinde duramıyordu. Erkin Baba ciddi özlenmişti Ankara’da. Bunu mekândaki atmosferden okumak zor değildi. Hele ki şarkı sırası o klasikleşen “Estarabim”, “Çöpçüler”, “Fesuphanallah” gibi şarkılara geldiğinde ise yer yerinden oynuyordu. 70 yaşındaki koca Erkin Baba’yı elinde gitarla solo atarken görmek gerçekten onur vericiydi.

Saat 2’ye gelmişti. Konserin sonlarına yaklaşmıştık. Malum veda etme zamanı… Erkin Baba bir kez daha “Çöpçüler” şarkısını çaldı ve mekânda bulunan herkese veda ederek sahneye çıktığı gibi geri indi. Güzel bir geceydi, Türkiye’nin “Ozzy Osbourne” unu görmek muhteşemdi. Daha nice konserlere Erkin Baba…

Ercan Yaman
(24.02.2011)

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.