Ernest Hemingway’i ihtihara sürükleyen bir teori daha ortaya atıldı…

hemingway-olumu

50 yıldır, edebiyat gazetecileri, psikologlar ve biyografi yazarları, Nobelli yazar Ernest Hemingway’in Idaho’daki evinde, karısı uyurken, kendini vurarak canına kıymasının nedenlerini araştırıyor. Bazıları, Hemingway’in yazı kariyerinin en güzel günlerinin sona ermesinin yarattığı depresyonu suçlarken; bazıları, kişilik bozukluğundan mustarip olduğunu söylüyor.

Radikal’in haberine göre şimdi, hayatının son 13 yılında Hemingway’in arkadaşı ve ortağı, evvelden Nobel ödüllü yazarın paranoid sanrısı olarak üzerinde durmadığı ama Hemingway’i intihara sürekleyebileceğini düşündüğü farklı bir etken ortaya attı. Buna göre Hemingway, Küba’yla bağlantılarından şüphelenen John Edgar Hoover’ın FBI’ı tarafından uzun süre takip edildiğinin farkındaydı ve bu da Hemingway’i intiharın eşiğine süreklemiş olabilir.

FBI TAKİBİ Mİ İNTİHARA SÜRÜKLEDİ?

Hemingway’in ölümünün 50’nci yılında New York Times’a yazan Papa Hemingway ve ‘Hemingway and His World’ eserlerinin yazarı A.E. Hotchner, FBI’ın takibinin Hemingway’in derin bir kedere düşmesine ve intihar etmesine büyük ölçüde yol açmış olabileceğini söyledi ve arkadaşının FBI’dan korkmasını, ne yazık ki, yanlış değerlendirdiğini sözlerine ekledi.

Bu yeni değerlendirme, yazarının takip edildiğinden korkması ve ilk kez su yüzüne çıkan FBI tarafından takip edilmesinin yazıldığı Papa Hemingway kitabından dolayı önem arz ediyor. Kasım 1960’da, Hotchner, Hemingway ve karısı Mary’yi Ketchum, Idaho’da geleneksel olarak her yıl yapılan keklik avı için ziyarete gittiğini yazıyor.

HABERTÜRK

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.