HAKKIMIZDA

FH, 2009 yılında yayın hayatına başlamış kişisel bir projenin adıdır. İlk önce bedava uzantılı blog servisiyle yola koyulan, sonraları profesyonelleşen yazı ve içeriğiyle şimdiki adresi olan felsefehayat.net ile hayatına devam etmektedir. Daha çok deneme ve şiir bulabileceğiniz FH, değişen ve gelişen dağarcığıyla film, diyalog, eleştiri gibi kategorilere de el atmış, bu yönde de kendini geliştirmeye devam etmektedir.

FH, neşeli insanlara göre bir yer değil. Ziyaretçiler burada komik hikayeler ya da neşeli aşk şiirleri bulamaz, bulsa da bu çok nadirdir. Bu yüzden sayfamız sıradan okuyucunun gözünde somurtkan ya da karamsar bir tavır sergileyebilir. Kısaca biz, karamsarlığın ve yaratıcılığın tek adresiyiz diyebiliriz. FH, gerek felsefeyi gerekse şiiri hep bu yönde kullanır. Yani karamsarlığı körükleyerek yaratıcılığa teşvik eden bir kaygı sergiler. Bu misyonla kurulan sayfa, güruha ya da sürüye değil, seçkin ve nadiren doğan biricik insana seslenir. Bunu yaparken Nihilizm, Anarşizm, Postmodernizm, Paganizm gibi konulardan beslenerek terkedilmiş olan içgüdüleri kullanır. Hayata yeni bir alternatif yaratmak… FH’ın yegane amaçlarındandır. Bunu formülize edersek, FH kısaca, Yaratıcılık + Yok etme içgüdüsüne denk gelir diyebiliriz. İşte FH budur. Biz sadece bizim gibi düşününlere sesleniyoruz. Bizim gibi acı çekenlere ve bizim gibi düşünenlere… Bizim gibi olanları buraya çağırıyoruz ki daha fazla güçlenelim ve sürüyü yok edip eksiksiz insanı yaratalım… İşte bu yüzden sürekli yaratıp acımızı çoğaltıyoruz, işte FH bu yüzden var ve hep var olacak… Çünkü sindirilmiş, korkmuş ta olsak bizim gibilerin hala var olduğunu biliyoruz.

Hiçliğin ve felsefenin karanlık ağlarının yeniden örüldüğü sayfamıza sizleri bekliyoruz. Eğer sıradanlıktan ve basitlikten bıktıysanız burası tam size göre bir yer… Gelin insan ruhunu yeniden şekillendirelim ve ona eski ölümcül içgüdülerini yeniden aşılayalım… Bunu yapabiliriz.

Can Murat Demir. Deneme yazarı. 1982 Samsun doğumlu. Evli. 2005 yılında Selçuk Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. 1990’lı yılların ortasından itibaren yazın hayatının içinde olan ve bu yıllarda daha çok şiire yoğunlaşan Demir, takip eden yıllarda felsefi deneme ve kurgu hikayeler üretmeye başladı.

Çalışma alanları, Siyaset Felsefesi, Din Felsefesi, Spiritizm, Mistisizm, Okültizm vb. konular üzerinedir. İlerleyen zamanlarda yerel gazetelerde köşe yazarlığı ve haber editörlüğü yaptı. İlk denemelerini Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, DÜŞÜNBİL gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. Çeşitli yerel gazetelerde ve The Parlemento Dergisi‘nde haber editörlüğü, köşe yazarlığı yaptı. Demir, 2009 yılından bu yana, sayfanın kurucu-editörlüğünü sürdürmektedir.

Uyarı 
felsefehayat.net, bağımsız yayın yapan ve ticari olmayan bir internet medyasıdır. Tüm kadrosu gönüllülük prensibiyle çalışmaktadır. Bu bağlamda dergi yazarlarına bir ücret verilmemektedir. Yazar ve editörlük için başvuran adaylar bu prensibimizi kabul etmiş sayılırlar.
Teşekkür
Projeyi her zaman destekleyen Ercan Yaman ve ThoTh Maledictum’a teşekkürü bir borç biliyorum.
Destek
Ayrıca desteklerinden dolayı aşağıdaki sayfa editör ve kurum sahiplerine de teşekkür ediyoruz.

DMY Felsefe
Düşünbil Dergisi
Edebiyat Kültür
Max Stİrner Projesİ
İmleç Kitap
Hermes Kitap
Hep Kitap
İthaki Yayınları
April Yayıncılık
Timaş Yayınları
Sufi Kitap
Koridor Yayınları
Pınar Yayınları
Açılım Kitap