Ünlü yönetmen ve senarist, İtalyan sinemasının en güçlü 11. ismi oldu.

Yönetmen ve senarist Ferzan Özpetek, İtalyan sinema dergisi ‘CIAK’ın İtalyan sinema endüstrisinin en güçlüleri sıralamasında 11. oldu.

Geçen yıl aynı listede 47. sırada yer alan Özpetek, ‘Serseri Mayınlar’ filminden sonra 11. sıraya yükseldi. Derginin yorumunda, İtalya’da 8 milyon 200 bin Eûro’luk hasılat yapan ‘Serseri Mayınlar’ın çok sayıda ödül aldığı, Berlin ve Tribeca festivallerinde gösterilmesinin filme prestij kattığı ve filmin 27 ülkeye satıldığı belirtildi.

CIAK, “Halk ile arasında kurduğu hoş dengeden dolayı, ‘Serseri Mayınlar’ tekrarlanması kolay olmayan bir halk filmi” ifadesini kullandı. Dergi, Özpetek’i, “13 yıllık sinema kariyerinde yaptığı sekiz filmle sadece coğrafi anlamda değil, her anlamda İtalyan sinemasının ufuklarını geliştiren yönetmen” olarak tanımladı.

MÜZİKSEL DAYANAĞI SEZEN AKSU

“İtalyan, dünya müziği, pop ve Türk müziğini çok iyi şekilde harmanlayan yönetmen” olarak gösterilen Özpetek’in esin kaynaklarının başında Sezen Aksu’nun geldiği kaydedildi. “Özpetek’in sinemasındaki müziksel dayanağın ismi; Sezen Aksu” denilen yazıda, “Türk müziğinin tartışmasız divası Aksu, maalesef İtalya’da az tanınıyor” ifadesi kullanıldı.

Almanya ve Avusturya’da büyük ilgi gören ‘Serseri Mayınlar’, Ekim’de İspanya ve İngiltere’de de gösterime girecek.

Öte yandan CIAK’ın yayımladığı listede İtalyan sinema endüstrisinin en güçlü ismi olarak ilk sırada ‘Medusa Film’ adlı yapımcı şirketin yönetim kurulu başkanı Giampaolo Letta yer aldı.

AA

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.