Türk sinemasının 97 yıllık tarihini aydınlatan ‘Çok Yaşasın Türk Sineması’ sergisi, Yeşilçam oyuncularının bugüne dek hiç yayınlanmamış kamera arkası fotoğrafları ve döneme ait birçok afiş ile Işık Okulları’nda meraklılarıyla buluşuyor.

Türk sinemasının geçmişine ait birçok afiş, fotoğraf, obje ve belgenin bulunduğu sergi mart ayının sonuna kadar görülebilecek. Açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Feyziye Mektepleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Durgunoğlu ve Lale Film Stüdyoları’nın sahibi Necip Sarıcı’nın yaptığı sergi, Türk sinemasına emeği geçmiş yönetmen, senarist ve oyuncuları günümüze taşıyor. Sergide Türk sinemasının, çekilen ilk Türk filmi olarak kabul edilen ‘Ayastefanos Abidesi’nin Yıkılışı’ndan günümüze dek süren tarihi izlenebiliyor.

KAMERA ARKASI FOTOĞRAFLARI

Türk sinema sektörünün de kurucularından sayılan İpekçi Ailesi’nin fotoğraf ve belgeleri de sergide yer alıyor. Nazım Hikmet’in İpek Film Stüdyoları’nda senarist ve dublaj yönetmeni olarak çalıştığı 1930’lu yıllara ait fotoğraflarının yanı sıra, Halit Refiğ, Ertem Eğilmez, Sezer Sezin, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Kemal Sunal, Adile Naşit, Suna Pekuysal, Filiz Akın, Turan Seyfioğlu, Ayhan Işık, Cüneyt Arkın ve Kadir İnanır gibi birçok Yeşilçam yıldızının set ve kamera arkası fotoğrafları ile özgün belgeleri de sergide yer alıyor.

HÜRRİYET

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.