James Joyce’un Ulysses ile birlikte en önemli yapıtı olarak nitelenen efsanevi romanı Finnegans Wake nihayet Türkçeye çevrildi. Üstelik iki yayınevince birden. Bu bir tesadüf mü?

James Joyce’un 15 yılda tamamladığı 1939 tarihli son romanı Finnegans Wake’ten yıllarca “çevrilemez” ibaresiyle uzak durulmuş ve Türkiyeli okur bu başyapıttan mahrum kalmıştı. Ta ki bugüne dek. Aralık ayının son günlerinde bir haber edebiyat gündemine tabiri caizse bomba gibi düştü. Finnegans Wake, Umur Çelikyay’ın tercümesiyle Aylak Adam Yayınları tarafından yayımlanıyor. Üç kitapta tamamlanacak “Finnegan’ın Vahı”nın ilk cildi 1 Ocak 2016’da raflarda olacak.

Peşinden Sel Yayıncılık’ın haberi geldi. Çevirmen-yazar Fuat Sevimay ile anlaşan yayınevinin ILE’ye (Irish Literature Exchange) gönderdiği örnek çeviri başarılı bulunmuştu. Sevimay, ILE ve Dublin Trinity College tarafından Joyce uzmanlarıyla birlikte çalışmak üzere Dublin’e davet edilmiş ve beş ay süresince daha önceki çevirileri ve kaynak kitapları inceleyerek çalışma imkânı yakalamıştı.

Çeviri süreci tamamlansa da Sel Yayıncılık, çalışmaların titizlikle devam ettiğini ve ILE’nin onayını aldıktan sonra tek cilt halinde okurla buluşturacaklarını bildirdi.

Bu bir tesadüf mü?

Romanın, yıllarca el sürülmeyip bir anda peş peşe yayımlanmasını bir tesadüf olarak nitelemek mümkün müydü peki? Detaylara ulaştığımızda meselenin içyüzü de anlaşıldı. Buna göre, Aylak Adam Yayınları ile yola çıkan Fuat Sevimay, bir müddet sonra durumdan memnun kalmayıp Sel Yayıncılık ile devam etme kararı alır. Aylak Adam Yayınları da başlatmış oldukları projeyi yeni bir çevirmenle, Umur Çelikyay ile bitirmeye niyetlenir. Hal böyleyken, okura da yıllarca yolunu gözleyip bir değil iki Finnegans Wake’le birden buluşma imkânı doğar. Tabii şimdilik.

2016’da yeni Finnegans Wake’lerin yayımlanıp yayımlanmayacağını şimdiden kestirmek güçse de sayının artacağı yönünde tahminler yürütülmeye başlandı bile.

(Radikal Kitap)

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.