formless-sergi

Santralistanbul Enerji Müzesi, 12 Mayıs – 31 Mayıs 2014 tarihleri arasında “Yeni Medya Sanatında Akışkan Gerçekçilik” temasını konu alan bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Türkiye’den ve Sırbistan’dan sanatçıların katılımıyla gerçekleşecek olan serginin küratörlüğünü Derya Yücel ve Una Popović üstleniyor.

Başlığını, Georges Bataille’ın kuramlaştırdığı “L’informe/formless” kavramından alan sergi, yeni medya sanatı dahilinde değişken sınırların değişen konumlarına, Sırbistan ve Türkiye’den katılan sanatçıların üretimleri üzerinden odaklanıyor. Küratörlere göre “Formsuz” kavramı hem günümüz dünyasını hem de günümüz sanatını tarif edebilecek anlamlı bir metafor olarak öne çıkıyor. Bu bağlamda “Formsuz”, akışkan bir deneyime dönüşen gerçeklik algımız ile değişken formlar üreten yeni medya sanat pratikleri arasında bağ kuruyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sanat ve Kültür Yönetimi Programı ve Belgrad Çağdaş Sanat Müzesi işbirliğinde gerçekleşen sergide; Ansen, Barış Mengütay, Dejan Grba, Dorijan Kolundžija, Elif Öner&Vincent Rozenberg, Gizem Karakaş, Nemanja Lađić, Ozan Türkkan, Stevan Kojić, Yağız Özgen, Yetkin Yılmaz/Decol ve Zorica Čolić’in yeni medya sanat üretimleri izlenecek.

12 Mayıs 2014 Pazartesi günü, 18:00’da Santralistanbul Enerji Müzesi Giriş Salonu’nda izleyici ile buluşacak olan sergi kapsamında 22 Mayıs Perşembe günü saat 10:00-14:00 arasında müzenin konferans salonunda bir konuşma gerçekleştirilecek. Sergi yönetimi, Sanat ve Kültür Yönetimi Programı ART311-312 dersi kapsamında gerçekleştirildi.

Santralistanbul Enerji Müzesi
Tel.: +90(212) 311 78 78 | +90(536) 845 47 67
Adres: Eski Silahtarağa Elektrik Santrali
Kazım Karabekir Cad. No:2
Eyüp – İstanbul
www.santralistanbul.org

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.