67. Uluslararası Venedik Film Festivali’nde 79 film dünya prömiyeri yapacak.

Avrupa’nın Cannes ve Berlin’den sonraki en önemli film festivali olarak gösterilen Uluslararası Venedik Film Festivali bu sene 1 Ekim’de 67. kez kapılarını dünya sinemasına açıyor. Beyazperde.com’un haberine göre, bu sene 79 filmin dünya prömiyerini yapacağı festivalin açılışını Darren Aronofsky’nin merakla beklenen Natalie Portman’lı filmi ‘Black Swan’ yapacak. Festival yönetiminden yapılan açıklayama göre film, aynı zamanda ana yarışma bölümde yarışacak. Festivalin kapanışını ise, ‘Titus’, ‘Frida’ ve ‘Across The Universe’ filmlerinin tiyatrocu yönetmeni Julie Taymor, ‘Titus’tan sonra çektiği ikinci William Shakespeare uyarlaması ‘The Tempest’ (Fırtına) ile yapacak.

TARANTINO VE FATİH AKIN

1-11 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek festivalin Altın Aslan Jüri Başkanlığını, ünlü yönetmen Quentin Tarantino yapacak. Venedik’in bu yıl ilk kez vereceği Orizzonti (Ufuklar -En iyi ilk-) ödülünün jüri başkanlığını ise Fatih Akın üstlenecek.

Türkiye’yi festivalin ‘Venice Days’ bölümünde, Seren Yüce’nin ‘Çoğunluk’ isimli filmi temsil edecek. Seren Yüce ayrıca, Fatih Akın’ın jüri üyesi olduğu ‘Genç Aslan’ ödülünün de adayları arasında.

HABERTÜRK

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.