Gözyaşları temsilcisidir, kimi zaman sevincin, kimi zaman hüznün, kimi zaman sevdanın, kimi zaman dibine kadar acının… Kimi zaman bir bebeğin çikolata parçasını elde etme çabasının en dayanılmaz halidir gözyaşı. Elde ettiğinde ise hemen diniveren şeydir. Tatlı bir oyuncudur yani aslında. Kimi zaman kötü kalpli bir adamın, iyi yürekli kadını kandırması için kullandığı halidir. Masum gibi görünen ama şeytani şeydir. Kötü bir oyuncudur yani aslında. Kimi zaman gecesini gündüzüne katıp bir sınav için aylarını belki de yıllarını vermiş birinin sınavı fiyasko olduğunda hissettiği o acımasız haldir gözyaşı. Emeklerinin bir toz zerresi gibi göğe savrulduğunu düşündüren şeydir. Sistemin getirdiği değil götürdüğü şeydir yani.

Bir kadının akıttığı, bazen nedenli, bazen nedensiz, bazen de hormonal halidir gözyaşı. Kadın kadar zayıf ama yine kadın kadar güçlü şeydir. Bir annenin evladı için bazen çaresizce akıtılan haldir. Tanrı’ya yalvarışlarla süregelen ve dinmesi zaman alan, dindiğinde yaşlar dursa bile içi sızlatan bir şeydir. Uzaktaki iki sevgilinin kavuştukları o andaki sevincin halidir gözyaşı. Okyanustaki balıklar kadar özgür hissedilen, dünyada sadece iki kişi varmışçasına yaşatan o deli şeydir. Sevdiğinin sonsuzluğa bürünmesiyle hissedilen o yıkılışın halidir gözyaşı. Renklerin karardığı, tatların olmadığı, hissiyatın kaybolduğu, hiçlik gibi bir şeydir. Kimi zaman yumruğunu sıktıran, gözlerini yerinden çıkartan, kanını oluk oluk beynine akıtan o öfkenin halidir gözyaşı. İçindeki ateşi söndürecekmişçesine bir şeydir. Evladının ilk tiyatro oyununda onu sahnede gördüğünde yanağından usulca süzülüveren o gururun halidir. Yüreğini kabartan, yüreğine yürek katan bir şeydir. Yokluğun kırbacını vurduğu, çaresizlik halidir gözyaşı. Bir gün bitecek diyerek sabrettiğin, yalvardığın, o acıtan ama öldürmeyen şeydir…

Şimdi benim akıttığım gözyaşı ise, sevdanın bir halidir. Sadece sen gitmeyesin diye. Gidişinin daha doğru olacağını bilen ama gitme diyen… Yani, bencilce bir şeydir aslında.

Ceren Abaza

5 YORUMLAR

 1. nasıl hormaonal olmaz..scıence bu.pms sırasında madness gelıyor,aglıyoruz,bagırıyoruz.bu sendrom bızı cok zorluyor,o donemde cok asabıyız.nasıl sığ bakıyosun.ne yanı sızın baskınlıgınızdan mutsuz olmamızdan zevk mı alıyosun?ve gurur duyuyosun bu halınızden bencıllıgınızden?

  bıraz vıcdan.

  • hormanal? bu kadar yüzeysel olmamalısın.. bence ruh ve irade fiziksel güçten kaynak alır, ben bundan bahsediyorum, kısaca kadın naifliği ve vücudu ancak bu kadar gücü barındırır. yetersiz yani.. “kendine yetmemek” ve “kendine kıyamamak” bunlar vuku bulduğunda ancak acı çekersin ve bu acı başkalarıyla ilgilidir genelde.

   sonuç: başkalarının acılarını çekmek ve kendini unutmak!

  • vicdan dediğin şeyi hangi değerler oluşturuyor bir düşün? sence işini görür mü? hep avam diyip küçümsediğin küfrettiğin güruh oluşturmamış mıdır bu ahlak ve vicdan türevlerini?

   vicdan yumruklaşmış değerlerin bir diğer adıdır ve başkalarının tecrübelerine dayanır çoğu kez, bu acımasızca değil mi? bence bunu yapma kendine Özlem

 2. bence “hormonal” dengeyle alakası yok, bu durum baskın olmamız içgüdülerimizle ilgili.. kaldı ki kadınlar naiftir ve bir erkeğe göre daha zayıf bir psikolojiyi barındırır, ama annelik içgüdüleri ve duygusal yoğunluk farklıdır, bunu ayrı tutuyorum…

  son not: dünyayı ve hayatı yöneten erkeklerdir, tanrı bile erkektir! 🙂 bu durumda yapacak bir şeyiniz yok, kozmik denge erkek merkezli kurulmuştur.. üzgünüm 🙂

 3. bu yaşta bılge oldun basımıza ceren.kadın güçlü olmak adına hırslı ve hırcın oluyor,bızı bu hale getıren narsıst erkekler!o kadar narsıstler kı bu bır kısılık bozuklugu artık vee okadar ınatcılar kı..onlar bızı dönusturuyor,kişiliğimizi benlıgımızı bosuyorlar,bızı sınırlıyor,hayatımızı yonetıyorlar.hormonal degısımlerı yazdıgın cok faydalı olmus..)

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.