unlu-grup-felsefehayat-min

Grup Ünlü ve Müziği hakkında birkaç kelam etmek istedim. Ne zamandır müzikle ve gruplarla ilgili bir şeyler karalamamıştım ki müzik benim hayatımda çok büyük bir yer kaplıyor. Neyse lafı uzatmadan konumuza döneyim.

Lise yılları… 16-17 yaşlarındayım. Fikirlerin ve tavırların sürekli değiştiği yaşlar… Tehlikeli dönemlerim yani… Pop denilen illetin içimize sızdığı günler… Biraz ondan biraz bundan dinlediğim müziğin artık tat vermediği, sıradanlaştığı yıllar, 1990′ lar… Metal müziğin henüz sadece trash tarafının revaçta olduğu, death metalin yeni yeni duyulmaya başlandığı zaman dilimi…

ÜNLÜ grubunu ve müziğini böylesine karmaşık bir dönemde tanıdım. O zamanlar daha çok Mavi Sakal dinliyordum. Çok sert ve siyasi bir müzik yapsalar da hoşuma gidiyordu tavırları. Şişman gitar rifleri ve vokalin Kaan Altan’ ın asi üslubu hoşuma gidiyordu. Derken ÜNLÜ diye bir şeye rastladım, zamanın EKO tv’ sinde ki o zaman müziğe ulaşmanın tek adresiydi benim için. TV’ de dönen video Rüya adlı şarkılarının videosuydu, harikaydı, o zaman dedim ki bu adamların albümünü almalıyım.

Kendileri Türk asılllı Alman vatandaşı ve zamanın Punk akımının da etkisiyle Türk müziğini çok harmanlayarak güzel bir tarzı yaratmışlar. Orjinal işleri sevdiğim için hemen yapıştım ve ÜNLÜ’ nün tüm albümlerini topladım. Enstrüman olarak sertleşebilen bir yapıları, Erkin Koray ve Barış Manço gibi adamlarında coverlarıyla örtüşen müzikal bir duruşları var.

Bu çok hoşuma gitmişti. Ve şu anda 29 yaşındayım hala bıkmadan usanmadan dinleyebileceğim nadir Türk gruplarındandır ÜNLÜ. İster single ister albüm olsun bütün üretimlerini dinlemeye gayret gösteririm. ÜNLÜ’ de beni çeken şeyler, hem özgürce yazılan şarkı sözleri, hem de hayata karşı rahat tavırlarıydı… Mehmet ve Tayfun Ünlü’ den müteşekkil grup bence piyasadaki özgün ve en iyi alternatif projelerden biri. Çok iyi soundları var ayrıca şarkı sözleri epeyce cesaret verici. Bazen elektronik müzik havasında dalgalansa da özünde punk ve rock akımları yatıyor. Türk olmaları da ayrı bir gurur kaynağı bence.

ÜNLÜ’ yü gerçekten dinlemelisiniz. Şarkıların karanlık atmosferi ve müzikaliteleri eminim sizi de etkileyecektir.

Grup Üyeleri:
Tayfun Ünlu
Mehmet Ünlu
Achim Gschwend
Sven Stichter

Gelelim grubun albümlerine:

*1996- “Son defa,
*1998- “Kafam” (single),
*1998- “O ve Z Hikayesi”,
*2011- “Türkiye Turnesi” Ünlü @ If Performance Hall, Ankara

ÜNLÜ konser dosyası için Ercan Yaman’a ayrıca teşekkür ediyorum.

Can Murat Demir

4 YORUMLAR

  1. Merhaba,
    Grup Şubat 2011’deki Bursa,Ankara ve İstanbul konserlerinde Bodo Schopf ile birlikte çaldı (davul). Bilmeyenler için, Bodo Schopf Almanya’da önemli ve tanınan bir müzisyendir. Ve son aldığım haberlere göre yeni albümün piyasaya çıkmasına çok az kaldı. Büyük ihtimalle Sonbahar başında satışta olacakmış.

    Sevenlerine duyurulur 🙂

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.