Romancı, oyun yazarı, senarist ve yönetmen Hanif Kureishi, çokkültürlü dünyamızda hayata dair doğruları söylediği için PEN Pinter Ödülü’ne değer görüldü.

Romancı, oyun yazarı, senarist ve yönetmen Hanif Kureishi, çok-kültürlü dünyamızda hayata dair doğruları söylediği için PEN Pinter Ödülü’ne değer görüldü.

Ödül, 2009 yılında Nobel Ödüllü yazar Harold Pinter’ın anısına PEN Yazarlar Derneği tarafından konmuştu. Jüriye başkanlık eden Harold Pinter’ın eşi Antonia Fraser, “Hanif Kureishi, cesurca ve saygısızca, politik doğruculuk basmakalıplığının ötesinde, çok-kültürlü dünyamızda gerçek hayata dair doğruları söylüyor. Harold Pinter, Hanif’in onun adına verilen bir ödül için seçilmesinden onur duyardı” dedi. Bu ödül her yıl, inançları dolayısıyla işkence gören bir yazarla paylaşılıyor. Uluslararası Yazarlar Cesaret Ödülü ise Meksikalı yazar, gazeteci Lydia Cacho’ya verilecek. Cacho, 2005 yılında yazdığı çocuk pornografisini ortaya çıkaran bir kitaptan sonra, tutuklanmış, ölüm tehditleri almış ve işkence görmüştü. Geçtiğimiz yıl, ödülün ilk yılında, şair ve oyun yazarı Tony Harrison, bin sterlin değerindeki ödüle değer görülmüştü. Hanif Kureishi; ırkçılık, milliyetçilik ve cinsiyet konularını ele alan eserler kaleme almış ve 2008 yılında Times tarafından 1945 yılından bu yana yetişen En İyi 50 Yazar listesine dahil edilmişti. Kureishi’nin Türkçe’de Kara Plak, Varoşların Buda’sı, Gün Boyu Gece Yarısı gibi eserleri bulunuyor. Kureishi ve Cacho, ödülllerini 20 ekimde Britanya Kütüphanesi’nde düzenlenecek bir törenle alacak.

TARAF

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.