Sopor Aeternus & The Ensemble of Shadows, (/sopor eternus/ okunur) (Latince: “Sonsuz Uyku” sıkça Sopor Aeternus ya da Sopor olarak da anılmaktadır.) Frankfurt’lu bir darkwave müzik projesidir ve 1989’da Anna-Varney Cantodea. tarafından kurulmuştur. Bu projenin başından beri, Anna-Varney’nin müziği aşırı kişisel, melankolik, pesimist ve çok sayıda değişik müziksel ve görsel stili bir potada eritebilmesiyle ünlüdür.

Avrupa’da medya ilgiyi üzerine çekebilmiş olsa Anna-Varney Cantodea ve onun kişisel hayatı hakkında fazla bir şey bilinmemektedir. Cantodea hakkında bilinen tüm bilgiler, onunla yapılan röportajlar ve kendisinin yayımları ile elde edilmiştir. Bu bilgilerden ortaya çıkanlara göre Cantodea, operasyon geçirmemiş bir trans-kadındır ve operasyonun bir “ruhsal karmaşa”ya sebep olacağını düşünmektedir. Cantodea’nın takma adı yaygın bir isim olan Anna’nın, Latince’de “şarkıcı kadın” anlamına gelen “Cantodea” ile birleşmesiyle oluşmuştur. Cantodea, 1997 öncesinden beridir kullandığı Varney takma ismini ise Viktorya Dönemi Edebiyatı’na ait “Vampir Varney ve Kan Ziyafeti” isimli bir Gotik korku hikâyesinden alımıştır. Resmî bir açıklama yapılmamış olmasına rağmen, Cantodea’nın 50’li yaşlarının ortasında olduğuna inanılmaktadır, bu durumun ufak bir kanıtı olarak da Les Fleurs du Mal albümünün kitapçığında yazılı olan “SOPOR: 1952’den beri ruhları dindiriyor.” yazısı gösterilebilir.

Bazı röportajlarda, Cantodea hayatının neredeyse 30 yılını geçmişinde yaşadığı bazı deneyimler ve hastalıklarla gelen büyük bir depresyon, umutsuzluk ve yalnızlık içinde geçirmiş olduğunu, ailesi tarafından çocuk istismarı ve okul arkadaşları tarafından şiddete maruz kaldığını ifade etmiştir. Altı yaşında iken Cantodea, bademcik ameliyatı sırasında verilen yatıştırıcıların etkisiyle bedendışı bir deneyim yaşamıştır. On iki yaşında intihara meyilli biri olan Anna-Varney, yetişkinliğinde kansere benzer semptomları olan ve onu neredeyse kör edebilecek bir hastalık geçirmiştir. Tüm bu olaylar, onun “Ensemble of Shadows/Gölgeler Grubu”nu keşfetmesini sağlamıştır. Onun açıklamasına göre “Ensemble of Shadows”, Cantodea’nın rüyalarında gördüğü ve ona müziksel ilhamı veren bir grup ruhtur. Bu ruhların ona görünmeleri, bu müzik projesinin ismini de oluşturmuştur.

Cantodea gönüllü bir izolasyonu yaşamaktadır çünkü kendi ifadelerine göre o, diğer insanların varlığında korku, tiksinti veya üzüntü duymaktadır. Cantodea, aynı zamanda “insanlık’ın önünde” canlı performans sergilemeyeceğini de ifade etmiştir. Buna rağmen, o bugünlerde pagan ve mistik bir yazar olan Raven Digitalis -aynı zamanda resmî Sopor Aeternus Myspace Profili’nin “yönetici”lerinden biri- ile yakınlaşmıştır. Şair Edgar Allan Poe’ya büyük bir ilgisi olan Cantodea, bazen şairin şiirlerini, onlara beste yaparak taçlandırır. Cantodea aynı zamanda birkaç aktivist fikrin, ki bunlar ötanazi, LGBTT Hakları, veganlık, vejetaryenlik gibi fikirlerdir, sağlam bir destekçisidir. Cantodea ruhani bir kişidir ve dini duyguları, Roma tanrısı Satürn’e odaklanmıştır. Satürn’ün astrolojik simgesinin Jüpiterin astrolojik simgesiyle birleştirerek yarattığı “Jusa’nın Simgesi”, Cantodea’nın ruhani yönlerini yansıtmaktadır ve hem kendisi için, hem de yaptığı müzik için bir imza niteliğindedir. Yarattığı işlerin büyük bir kısmında astrolojik imgeler ve söz sanatları bulunur.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.