Ünlü şairin üç boyutlu hali, bazı çevreleri memnun etmedi.

History Channel’da 13 Eylül’de yayınlanacak olan ‘Ölüm Maskeleri’ adlı belgesel için aralarında William Shakespeare ve Napolyon Bonaparte’ın bulunduğu bazı isimlerin yüzleri 3 boyutlu olarak canlandırıldı. Fakat Shakespeare’in üç boyutlu görüntüsü tartışmalara neden oldu. Bazı çevreler yüzün şaire benzemediğini savundu.

The Daily Mail’in haberine göre, belgeselin yönetmeni Stuart Clarke, adli tıp çalışmalarının sonuçlarının şaşırtıcı olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Hem adli tıp çalışmaları hem de tarihi bilgiler üç boyutlu modelin Shakespeare’in görünümü olabileceğini gösteriyor. Bilgisayarlı görüntülemedeki gelişmelerle, Shakespeare’i tarih kitaplarına yeni baştan yazmamız gerekebilir”.

Clarke’ın ekibi Napolyon, Julius Sezar, George Washington ve Abraham Lincoln gibi isimlerin de üç boyutlu görüntülerini ortaya çıkarı. İşlem, bu kişilerin ölüm maskelerinde yapılan taramalarla gerçekleşiyor. Kimi zaman kişi hayattayken alınmış kalıplar kullanılıyor.

VAKIF REDDEDİYOR

Yapımcılar görüntülerin, izleyicilerin tarihteki figürlerin neye benzedikleri hakkındaki görüşlerini değiştireceği kanısında. Ancak içlerinde en tartışmalı olan görüntü yine de Macbeth, Romeo ve Juliet, Othello, Kral Lear gibi ölümsüz oyunlara imza atmış olan Shakespeare’inki. Yazara ait olduğu öne sürülen ölüm maskesi 1840’larda Almanya’daki Darmstadt’ta bulunmuş ve Alman bilim insanları testlerden sonra bunun Shakespeare’e ait olduğuna kanaat getirmişlerdi.

Antropolog Dr. Caroline Wilkinson, üç boyutlu görüntüler ve yazarın portresi arasında ortaklık olduğu konusunda ısrarcı ancak ‘Shakespeare Birthplace Trust’ adlı vakfın başkanı Stanley Welles ortaya çıkan yeni imajın ve ölüm maskesinin geçerliliğini reddediyor: “Shakespeare o zamanlar, şimdiki gibi ulusal bir figür değildi. Dolayısıyla ölüm maskesinin çıkarılmış olma ihtimali de yok.”

HABERTÜRK

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.