İsveç’in metal müzikte zengin bir ülke olduğu aşikârdır, keza benim dinlediğim birçok grup-Dark Tranquillity, In Flames, Opeth, Soilwork… gibi- da İsveçlidir. Fakat konu biraz metalin doom tarzına veya melankolik metale gelince sanki death veya black metalde görülen zenginlik kayboluyor gibi İsveç’te. Dolayısıyla, İsveç için Katatonia adeta bir çeşni tadında. Katatonia, death ve black metal tarafından domine edilmiş İsveç piyasasında kendilerine özgü tarzları ile varolan ender gruplardan. Grupla tanışmam eskilere dayanıyor desem yalan söylemiş olurum ama tanıştıktan sonra da eskiden tanımamanın pişmanlık vermediğini söylesem yalan olur.

İsveç’li grup olmasına rağmen ülkenin başkenti Stockholm’de en son 5 yıl önce konser vermişler, ikinci kalabalık şehir Göteborg’da ise 10 yıl önce. Ülkenin üçüncü büyük şehri Malmö’de ve Lindköping’de hiç çalmamışlar. Keza grubun kendi internet sitesinde bile İsveçli fanlardan kendi ülkelerinde yeterince konser vermedikleri konusunda yoğun eleştiri aldıklarını belirtiyorlar. Ve zannedersem artık kendi ülkelerini boşlamamalarını anladılar ve bir İskandinavya turu düzenlediler. Turnenin ikinci ayağı Göteborg’du. 10 yıl sonra ilk şov…

Brewhouse böyle konserler için güzel bir mekân. Büyük sayılmaz, ama sahne ve ses sistemi güzel. Dolayısıyla, konserin sıcak bir havada geçmesine büyük katkı sağlıyor. Keza bu konserde de öyleydi. 10 yıl sonra geldikleri şehirde coşku ile karşılandılar. Onlar da heyecanlıydı sanki. Son albümden bir parçayla başladılar konsere: Day and Then The Shade. Ortamdaki fanların şarkıya eşlik etmesi ki özellikle orta yaşlı olanların… Daha ilk dakikadan anlaşılmıştı iyi bir gece yaşayacağım. Bana sorsalar en iyi albümün The Great Cold Distance olduğunu söylerim ki zannedersem konser alanındaki diğerleri de benim bu görüşümü onaylar gibiydi. Keza konserin ikinci ve üçüncü şarkısı bu albümün en beğenilen şarkılarıydı. Hele ki My Twin çalınırken etrafımda kendinden geçmemiş birini gördüm desem yalan söylemiş olurum.

Konserde son 3-4 albüm ağırlıklı çaldılar. Eski albümlerden belki bir iki şarkı mevcuttu, ama 17 şarkılık güzel bir konser yaşattılar dinleyicilere. Özlem giderilmiş, bir bakıma Göteborg’lu fanların gönlü alınmıştı. Sırada diğer İsveç şehirleri vardı, ama daha sonradan öğrendim ki şehirde bir iki gün daha geçirmişler. Hatta resmi Facebook sayfalarında hayranlara gidilecek, görülecek yerleri sormuşlar.

Doom metalle ilgiliyseniz veya arada sırada da olsa hüzünlenmek hoşunuza gidiyorsa benim yaptığım yanlışı yapmayın derim. Katatonia dinlemeye başlamadığınız her dakika ciddi kayıp olur sizin için.

Gecenin Setlisti:
Day and Then The Shade
Liberation
My Twin
Onward Into Battle
Complicity
The Longest Year
Soil’s Song
Omerta
Teargas
Saw You Drawn
Idle Blood
Ghost of The Sun
Evidence
Criminals
July
For My Demons
Forsaker
Leaders

Ercan Yaman
04-11-2010

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.