“Liz Taylor’ı da öldürecektim”.

8 Aralık 1980’de Beatles’ın efsane ismi John Lennon’u oturduğu apartmanın önünde öldüren John Lennon’ın katili ‘ın New York Şartlı Tahliye Kurulu’na verdiği ifadenin yazılı metni bugün yayınlandı.

İfadesine göre Chapman, komedyen Johnny Carson ve aktrist Elizabeth Taylor’ın da isimlerinin bulunduğu ünlü listesinden Beatles’ın elemanı John Lennon’ı öldürmeyi seçmiş. Chapman, “Bir listem vardı ve ilk olarak onu seçtim çünkü diğerlerinden çok daha kolay ulaşılabilirdi. Evini öğrendim ve oraya gittim. Diğerlerinden çok daha güvenli olacağını düşündüm” dedi.

New York’taki Attica Hapishanesi’nde gerçekleşen “video-konferans”ta listedeki diğer isimler sorulduğunda 55 yaşındaki Chapman, “Bunu soracağınızı biliyordum ve dün düşündüm. Biri Johnny Carson, diğeri Elizabeth Taylor’dı fakat diğer ikisini unuttum” dedi.

‘KATİLLER HİÇKİMSEDİR”

“John Lennon olmasaydı, başkası olacaktı” diyen Chapman, bu isimleri seçmesinin sebebini “Sadece ünlülerdi, hepsi bu. Onları öldürerek ben de ünlü olurum diye düşündüm” şeklinde açıkladı. Chapman, “Kendi bencilliğim yüzünden bir insanın hayatına son vermem korkunç bir karardı. John Lennon’ı öldürmenin beni ‘biri’ yapacağını düşünmüştüm. Ama ‘katil’ oldum ve katiller ‘hiçkimse’dir” sözleriyle son verdi.

Chapman’ın önceki ifadelerinde Jacqueline Kennedy Onassis’i hedef aldığını açıklamıştı. 1987’de People Dergisi’nde çıkan röportajında da bir diğer Beatles üyesi Paul McCartney, aktör George C. Scott, Jacqueline Kennedy Onassis, Hawaii valisi George Ariyoshi ve Başkan Ronald Reagan gibi isimlerin listesinde olduğunu söylemişti.

SON BAŞVURUSU DA REDDEDİLDİ

Mark David Chapman, hapisteki 20 yılını doldurduktan sonra devamlı olarak şartlı tahliye isteğinde bulundu. Chapman bu güne kadar yedi şartlı tahliye başvurusu yaptı ve hepsi de reddedildi. John Lennon’un eşi Yoko Ono tüm başvurularda Chapman’ın hapisten çıkmaması için mücadele etti. Chapman’ın son başvurusu da 7 Eylül’de reddedildi.

HABERTÜRK

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.