Yazar Howard Jacobson nihayet Man Booker Ödülü’nün sahibi oldu. Her yıl ödül için ayrı konuşma hazırladığını söyleyen yazar, yaptığı konuşmayı 1983 yılında yazdığını da söyledi.

Yazar Howard Jacobson, The Finkler Question adlı mizahi romanıyla Man Booker Ödülü’ne değer görüldü.Jacobson, aralarında bu ödülü iki kez kazanan Peter Carey ve bahisçilerin favorisi Tom Mccarthy’nin de bulunduğu beş rakibini geride bırakarak 50 bin pound değerindeki ödüle kavuştu. Man Booker’da iki kez uzun listeye kalan ancak yalnızca bu yıl son listeye giren Jacobson, ödülünü Londra’da bulunan Guildhall’da aldı.

Yaptığı konuşmada şaka yollu Man Booker’ı almadan önce yirmi yıldan fazla bir süredir kabul konuşması hazırladığını söyleyen Jacobson, “Şimdi bir konuşmam yok, neyse ki önceden bir tane hazırlamışım. Konuşma, 1983 tarihli, bu da bekleyişin ne kadar uzun olduğunu gösteriyor” dedi.

Herkesi bağışlıyorum

Geçtiğimiz yıllarda, Man Booker jürisi için ağır sözler sarf eden Jacobson, “Size vermedikleri her ödül için size ödül veren jürileri suçlamaya başlıyorsunuz. Bu gece, herkesi bağışlıyorum. Adlarını hatırlayamadığım tüm jüri üyeleri işlerini yapıyordu” dedi.

Kendini Yahudi Jane Austen olarak tanımlayan Jacobson, kitabın dışarıdaki insanlara Yahudiliğin nasıl göründüğünü anlattığını söyledi. Yahudi düşünme biçimini İngiliz romanına getirdiğini söyleyen Jacobson, eserlerinde Yahudi temasını işlemesi ve mizahi üslubuyla tanınıyor.

İkisi Yahudi diğeri Yahudi olmak isteyen üç arkadaşın hayatının anlatıldığı romanın hikâyesi, Jacobson’ın birkaç yakın arkadaşının ölümünden beslenmiş. “Yapmak istediğim, ışığın derinleşmesine ve koyulaşmasına rağmen, eğlenceli bir roman yazmaya devam edebileceğimi hissetmekti” diyen Jacobson, 2002 yılında Who’s Sorry Now romanıyla uzun listeye kalmıştı.

Ödülü bütünüyle hak eden bir roman

Jacobson, bu yılki Man Booker için favori olmasa da, bazıları, bilgiyi ve eğlenceyi benzersiz bir şekilde harmanlayan Jacobson’a Man Booker’ın önceden verilmesi gerektiğini düşünüyor.Sir Andrew, gazeteci ve yayıncı Tom Sutcliffe, Royal Opera House’un yönetmeni Deborah Bull ve yazar Frances Wilson ve Financial Times edebiyat editörü Rosie Blau’dan oluşan jüri, ikiye karşı 3 oyla Howard Jacobson’ı Man Booker’a layık gördü. Jürinin başkanı Sir Andrew Motion, The Finkler Question‘ı ‘bütünüyle kazanmayı hak eden bir roman’ olarak tanımladı ve “Harika bir roman: çok eğlenceli, elbette ki, çok zekice, üzücü ve incelikli” dedi.

Man Booker nedir

Booker Ödülü, 1969 yılında kuruldu ve Man Group PLC ödüle sponsor olduktan sonra Man Booker adını aldı. Ödül; Britanya, İrlanda ve eski İngiliz kolonisi milletlere mensup yazarların katılımına açık. 50 bin dolar değerindeki Man Booker Ödülü, kazanan yazarlara geniş bir tanıtım imkânı da sağlıyor. Geçen yıl Man Booker’ın kazananı Hilary Mantel’in Tudor efsanesi Wolf Hall, uluslararası düzeyde en çok satan kitaplar arasına girmişti.

TARAF

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.