Pazar, Eylül 26, 2021

Tüm karanlığı içimize çekerek felsefeyi yeniden ölümcül hale getirmeliyiz.

Kendi üzerine ölümü çağıran bir makine: Hayalet Felsefe

Giriş

Bu sayfa her fırsatta güncellenecektir… Manifesto bir bildiriden ziyade uyarı niteliği taşımaktadır. Ayrıca, derin kaygı ve hayal kırıklığı içinde debelenen içgüdülerin yeniden uyandırılması için çalınan bir savaş borusudur.

Yaratıcı Ruhlar

Amacımız

Felsefeyi yeniden tanımlamaya girişmeliyiz. Evet bu artık olmalı! Bu bir zorunluluk… Bir vazife…

Artık o sıkılgan ve umursamaz (kürsücü ve ünvancı) felsefeyi yerinden etmeli, kaldırıp çöpe atmalıyız. Modernitenin kucağında yeşeren yalancı bir meyvedir o, bırakalım bütün hamlığıyla gezinsin köhnemiş sezgilerde… Biz, bizim gibi olanlara, saflığın içinden doğan yepyeni bilgiye sarılarak, yeni bir felsefenin müjdesini veriyoruz: Hayalet Felsefe  Bu manifesto bu yüzden, yeni bir başlangıcın ve bu tutkuyla doğanların tuttuğu yoldur, cehennem korkusuyla budanmış varlığın ölümsüzlüğe olan açlığıdır. Biz hiçbir zaman doğmayanlarız, her bedenlenmede daha da güçlü bir doğumla dünyaya düşen varlıklarız.

Şimdi ise yükselme vakti…

Tanrı & Dahası

Bu karşı çıkış, insanın kendisine eşdeğer bir alan yaratarak, kendisiyle eşdeğer olmayan daha güçlü alanlardan bilgi akşını sağlayabilmesinin ölçütlerini ortaya koyar. Şimdi bambaşka bir yolculuğa, sonsuzluğun anlamına sızmaya başlıyoruz.

Varlığımızdan başka bir varlığımız daha, O orada ve burada…
Bizler onları bekledik ve onlar bizi buldular artık hasat zamanından başka yaratıcılık zamanı gelmiştir.
Ve şimdi hazır olun sessizlik… Anlaşılmayan notlar…

  • Tanrı En İyi Büyücüdür! Peki insan, bu büyücünün en sadık yamağı mıdır?
  • Sorular yumağı, seni bize getirdi biliyoruz… Ama önce ölmelisin ki yeniden bir tanrı olabilesin…

Anahtarlar

Ruh, kötülük, doğa, metafizik, organlar, gizlenen gerçekler, diğer alem, cennet-cehennem, aradakiler, eski metinler, karanlık, acı, büyü.

Süreç

Hayalet… Bir ışığın eriyerek kaybolmuşluk düşüncesiyle evrenin boyutlarına sızması, geçitler devam ettikçe bulanıklık kazanıp karanlık özüne dönmeye başladığında acının etkisinden yankıladığı çığlıklar Felsefe Hayat’ın karanlık köşelerinde tezahür edecektir. Onun bir parçası acıdır, diğer parçası büyüdür, O iki yaratıcıya sahiptir kendisi tek bir yaratıcıdır… Acının verdiği boşlukta inlemeler duyulur ve büyünün simya kokan girişimi ruhları uyandıracak uzun bir yol olduğunu belirterek diğer taraftan karanlık dolu acılar yaratacaktır. Tanrı acizdir, evet doğru duydunuz acizdir çünkü tekrara ihtiyaç duydu, yeniden Yaratılışa muhtaç kaldı kendi tekrarını tezahür etmek isteğiyle yanıp tutuştu çünkü büyülenmişti. Evrenin bilinmeyen boşluklarında simya kokusunun içerisinde büyü onuda uyandırmıştı ve Tanrısın diye kulağına fısıldayarak onu yolculuğa çıkarmıştı diğer taraftan onun için bir acı yaratmıştı. Tezahürünün kendisine zıt kutupta olabileceği Tanrıya büyük acı verecekti. Şimdi lütfen sessizlik…

Dikkatlice dinleyin, acı çekin, boşluğu görmeye çalışın, büyülenin ve kulağınıza neyin fısıldanarak söylendiğini hatırlayın. Çünkü… Büyülemek ve büyülenmek isteğindeyim…

Hayatın içinde kendi başına akan bir nehir, karanlığın aydınlatıcı yönüne eğilen, geleneksel felsefi kuramlardan soyutlanmış, metafizik ve doğaüstü tarafı baskın olan, insan iradesinden yola çıkarak, görünmeyen acıya, tanrılara gönderme yapan bir felsefi uğraş… Elle tutulmayan, gözle görülmeyenleri somutlaştırmaya çalışan bir yol…

İçinden geçilebilen bir felsefe, saydam ve akışkan… Biz buna “hayalet felsefe” diyoruz. HF, kesinlikle özgür ve sınırsız, klasik felsefi dini safsatanın dışına taşan, azınlığın ve bıkmış küfürbazların uğraş alanı olacak. Herhangi bir dine ya da sınıfa hizmet etmeyen, bir monolog tarzını benimseyecek.

Sorular

  1. 5 duyu organıyla algılanamayan âlemin felsefesi yapılabilir mi?
  2. Acı çeken ruhlar olabilir mi? Onlara tercüman olabilir miyiz?
  3. Paranormal (Ruhsal) Felsefe ne derecede mümkündür?
  4. Rüyalar gerçek midir?
  5. Görünmeyenlere ulaşabilir miyiz?
  6. İnsan nedir?
  7. Gizlenenlere ve tek bir gerçeğe ulaşabilmek için felsefe ne yapmalıdır?
  8. Ruhani bir dil geliştirilebilir mi?