rehberlik-kursu-felsefe

2000 Kişiye verilecek Rehber Öğretmenliği Kursları hakkında tüm detaylar… 

2015 Yılı Öğretmenlerin Hizmetiçi Eğitim Planına göre “Rehberlik Kurslarının” düzenleneceği tarihler belli oldu. 2 bin kişi rehberlik kursuna alınacak. 9 Şubat’ta başlayacak 500 kişilik ilk kurslara başvurular 26 Ocak’ta bitti. 1500 kişilik kursların başvuruları ise daha sonra yapılacak.

Katılacak Olanlar

Özel öğretim kurumları ile sözleşme imzalamış olup, Fakültelerin;

a) Felsefe grubu öğretmenliği mezunlarının,

b) Orta öğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans ya da pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayan felsefe bölümü (en az 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji aldığını belgelendirenler) ve sosyoloji bölümü (en az 16 kredi felsefe, en az 16 kredi psikoloji, 8 kredi mantık aldığını belgelendirenler),

c) Eğitim bilimleri fakültesi ile fakültelerin eğitim programları ve öğretimi, eğitim yöneticiliği ve deneticiliği, eğitimde ölçme ve değerlendirme, eğitim yönetimi teftişi ve planlaması ile halk eğitimi bölümü/anabilim dallarından lisans düzeyinde mezun olanlar

Kurslar Niçin Düzenleniyor?

Özel okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görevlendirilecek yeterli sayıda rehber öğretmen temininde güçlükler, özel sektörün rehber öğretmeni ihtiyacını karşılamak için kurslar düzenlenmektedir.

Kurslara Başvurularda Yaş Şartı Var Mıdır?

Bu kurslara 01.01.1975’ten önce doğanlar başvuru yapamayacaktır. Yani 40 yaş şartı uygulanmıştır.

Özel Okulda Felsefe Öğretmeni Olarak Çalışanlar Başvuru Yapabilecek Mi?

Özel sektörde Felsefe öğretmeni olarak çalışanlar, bu görevlerinden istifa ettikten sonra “Rehber Öğretmen” olarak tekrar atamaları yapıldıktan sonra bu kurslara katılabilecektir.

Kursiyerlerin Masraflarını Kim Karşılayacak?

Rehberlik kursuna katılacak olanların salon, yemek, barınma ve her türlü giderleri kendileri tarafından karşılanacaktır.

REHBERLİK KURSU FAALİYETLERİ
Faaliyet Yeri Faaliyet Tarihleri Faaliyet Süresi Katılımcı Sayısı
Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü ANKARA 9 Şubat-18 Mart 2015 38 Gün 300
Hizmetiçi Eğitim EnstitüsüERZURUM 9 Şubat-18 Mart 2015 38 Gün 200
Hizmetiçi Eğitim EnstitüsüAKSARAY 19 Ekim-26 Kasım 2015 39 Gün 100
Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü ERZURUM 19 Ekim-26 Kasım 2015 39 Gün 400
Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü (ZübeydeHanım)Ataşehir/İSTANBUL 19 Ekim-26 Kasım 2015 39 Gün 200
Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü MERSİN 19 Ekim-26 Kasım 2015 39 Gün 100
Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü Çayeli/RİZE 19 Ekim-26 Kasım 2015 39 Gün 100
Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü Esenköy/YALOVA 19 Ekim-26 Kasım 2015 39 Gün 300
Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü / ANKARA 19 Ekim-26 Kasım 2015 39 Gün 300

 

Kursiyer Listesi yayındadır

www.gazetekamu.com

170 YORUMLAR

 1. kursa katılmak için özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri olması şartımı var. Özel okulların hizmet içi modülünden de yapılabiliyor mu ? lütfen cvp

 2. merhaba kurum sigorta girişimi felfese olarak mı yoksa rehber öğretmen olarak mıı yapması gerekiyor. birde kursa başvurdugum gün sigortam başlasa olur mu

 3. Meraba.Üniversiteden mezunum fakat diplomam henüz elimde değil ilk etaptaki başvuru sanırım net üzerinden olucak.Bu durumda diploma gerekli olucak mı?

  • Birgül Hanım her halde sizin mezun olmanız gerekmektedir. Üst yazıyı okursanız bunu görebilirsiniz. Hem formasyon hem de lisans mezunyetiniz olmadan bu kursa kayıt olamazsınız

  • Her uygulamada olduğu gibi iş bulmada biraz da sizin özel şartlarınız önemli. Okul fazlalığı, tanıdık çevre genişliği vb. olay siz de bitiyor. Herkes iş bulamıyor tabiiki, ama bulanlar da az değil.

 4. Hocam bir sorum daha olacak. Şu an MEB den aktif duyuru yok. Kurum bizim için bu koşulda başvuru yapabilir mi? Yoksa duyuruyu beklemek zorunda mı?

 5. Hocam özel mesleki kurumda eğitmenlik yaptım. Sigortalı görünüyorum hala. Çalıştığım kurum benim için başvuru yapabilir mi? Lisans sosyoloji fakat kurumda tıbbi sekreterlik eğitmenliği yaptım.

 6. Hocam bir şey sorabilirmiyim her kafadan birses çıkıyor aanlamadığım şey ben felsefe grubu öğretmeni olarak çalışıyorum özel okulda başvurusu yapabiliyor muyuz yoksa rehberlikci olarak mi gorunmem gerekiyor atamalarimizda. lütfen açıklarsa iz seviniriz.

 7. Merhabalar hocam.benimde bir sorum olacak kursların verildiği bölgeler farklı farklı.peki bizi gönderen kurum nereye göndereceğini seçebiliyormu? Örneğin ankarayı seçmek yada orada kurs aşmak için kriter neye göre belli oluyor.bilginiz varsa yanıtlarsanız sevinirim.

 8. Bu kurs her yıl düzenleniyor mu acaba bundan önce en son ne zaman düzenlendi? Eğer ekim başvurularını kaçırırsak seneye tekrar düzenlenecek mi?

 9. sosyoloji bölümü mezunuyum. formasyonda aldım. eskişehirdeyim en yakın yer ankara gözüküyor. bu sertifikayı aldığımızda özelde mi çalışacağız meb mi atayacak bizi onu anlayamadım. birde adres telefon vs. neden yok

 10. Merhaba sayın Editör.. Kurslarla ilgili bir gelişme var mı acaba? Ön duyuru yapılmıştı, kurs tarihi de 19 Ekim-26 Kasım olarak yazıyor. Kesin açılacak mı? Bir değişiklik olmaz umarım. Evraklarımı da teslim ettim kuruma. Ama benden sabıka kaydı ve sağlık raporu istemediler.

 11. Hocam bi sorum ilacak. Ben mezunum formasyonum da var. Fakat herhangi bir kurumda calismiyorum. Bu kursa basvurmak icin kesin olarak özel bir kurumda calismak mi lazım. Bir de kursu bitirdikten sonra rehber ögretmen olarak atamamiz yapiliyor mu?

  • Hocam bu kurs özel kurumlarda çalışmak için açılıyor. Ve eğer özel bir kurum ile anlaşmazsanız bireysel olarak başvuru yapamazsınız. Kurs MEB’ e yönelik değildir.

 12. Bu belgeyi almak için özel okullarda (kolej gibi) çalışıyor olmamız mi gerekli? Diyelim öyle,rehberlik belgesi olmadan nasıl calisabiliriz ki almiyorlar zaten. Konuya açıklık getirirseniz sevinirim. Saygilar

 13. ilk başvuruyu çalıştığımız kurum mu yapıcak bizim adımıza. yani bize referans olup başvuruyu oyle mi yapıcaklar. biz daha sonra gidip meb e belgelerimizi teslim ediceğiz. İşlem bu şekilde mi olucak?

 14. Merhaba size bir sorum olacak . Özel sektörde çalışmiyorum bu sene mezun oldum formasyon da aldim. Ben bir Kolejle anlaşıp başvuru mu yaptığım da herhangi bir sorun olmuyor değil mi ?

  • Hocam tekrar söylüyoruz, bu kurs bireysel başvuruyla olmaz. Kurum vasıtasıyla başvuru yapılıyor. Bu şu demek çalışsanız da çalışmasanız da sizin yerinize bir kurum başvuruda bulunuyor.

 15. Yazık gerçekten bir alanın bu kadar basit yağmalanmasi ama Meb in yeni kararına göre alındığı atama olmayacak deniyor ama bir yandan da hizmetiçi eğitim kurumlarında alan dışı herkese rehberlik kursu açılıyor hu ne çelişki.

 16. Merhabalar.ben yeni mezunum fakat çalışmıyorum calışmasak bile bu atamayı sağlayamazmıyız.ve diğer bir sorum kurs bittikten sonra kpss ile atama durumumuz var mıdır?

 17. Merhabalar. Bu rehabilitasyon merkezlerinin içeriğinden biraz bahsedebilir misiniz? Ben bir rehabilitasyon Merkezi’yle anlaşacağimda yalnız rehabilitasyon yaşlı bakım rehabilitasyon merkezi olarak geçiyor. şimdiden tesekkürler

 18. Özel egitim kurumlari bu durumdan haberdar olmadıklarini söyledi. Meb’i aradim bu durumun asılsız olduğunu şayet olsaydı web sayfasının duyurular kısmında yazacağını söylediler. K

 19. Hocam merhabalar ben Ekim kursuna katılmayı düşünüyorum kurumumda yanımda olucak fakat kafamıza takılan soru su sertifikam yokken meb beni özel okula nasıl rehber öğretmen olarak atayacak atama sartı sertifika değil mi yani hem diyo ki sertifika olmadan çalışamazsın hem de sertifika için atanmış olman lazım anlayamadık

  • Kısaca bu sertifikaya başvuru yapabilmeniz için bir özel kurumda öğretmen olarak görünmeniz aktif olarak çalışmanız gerekmektedir. Başvurular bireysel olarak yapılmadığı için bu öncelikli şarttır.

  • Başvurunuzu bir özel okuldan ya da rehabilitason merkezi üzerinden yapıp Ekim kursuna katılabilirsiniz. Evrakları ve başvuru sürecini diğer haberlerimizde sizlerle paylaştık.

   Başarılar..

 20. Mrb, sosyoloji bölümü son sınıf öğrencisiyim pedegaojik formasyonu 3.sınıfta aldım. Katılımda bulunmak için mezun olmuş olmak mı gerekiyor, şimdiden teşekkürler

 21. Pekala yaş konusunu ben tamamen yanlış anlamışım. Felsefe mezunuyum felsefe grubu derslerini (sosyloji, psikoloji, mantık) aldığıma dair belgem ve pedagojik formasyonum var. Tek yapmam gereken sanırım başvurabileceğim bir kurum bulmak. Ayrıca özel eğitimde ücretli öğretmenlikte yapmıştım. Devler okulundan başvurabiliyor muyum ?

   • Merhaba hocam ben sosyoloji mezunuyum formasyonu tamamladım bu kursa gitmek istiyorum fakat nereye başvuru yapacağımı henüz bilmiyorum bu konuda bilgilendirme yapar mısınız ilçe milli eğitimin rehberlik bölümü beni bu kursa yollar mi

    • merhaba hocam : hocam rehabilitasyon merkezi veya kolej bulmanız gerekiyor onlar sizin adınızaözel eğitimden başvrunuzu gerçekleştirecek…

 22. Merhabalar.Ben Felsefe Bölümü son sınıf öğrencisiyim 2016 yılı bahar ayında formasyonu almış olacağim. 2016 yılı Kasım ayında verilen kustan faydalanabilir miyim ? Şimdiden teşekkür ederim . 🙂

 23. İyi günler. Bu kursların kayıtları ne zaman ve nereden olacak acaba? Bir de kursun bitiminde alacağımız puana göre mi yerleşiyoruz yoksa MEB atama mı yapıyor?

 24. Ben sosyoloji mezunuyum formasyon sertifikam var ama ne özel okulda ne de rehabilitasyon merkezinde çalışmıyorum bu kırsa katılıp sertifika alarak kamuya rehber öğretmen olarak atanmak istiyorum kişisel başvuru yapabilir miyim?

 25. Ben sosyoloji mezunuyum formasyonda aldım ne özel okulda ne de rehabilitasyon merkezinde çalışmıyorum ama rehber öğretmen olarak atanmak istiyorum kamuya bu kursa başvuramaz mıyım? Sertifika almak için.

 26. merhabalar ben felsefeden yeni mezun oldum.bu kursa başvurmam için bir sorun teşkil eder mi? ve bu kursa sadece rehabilitasyon merkezimi yönlendiriyor herhangi bir dershane veya özel okul yönlendiremiyor mu?

  • Hocam sadece özel okullar ve rehabilitasyon merkezleri sizin atamanızı yapıp başvurunuzu yapabilir. Dersaneler zaten bitti artık. Kaldı ki dersaneler artık özel eğitim kurumları arasında değildir.

 27. Felsefe mezunuyum formasyonum da var.Ozel bir kurumda calisiyorum. Tezli yuksek lisansa basvurmayi dusunuyorum. Rehberlik kursuna basvurmama tezli yuksek lisans yapmam engel teskil eder mi ?

 28. Iyi gunler , rehabilitasyon merkezlerinin atama yontemini biraz aciklayabilir misiniz. Ozel okullar felsefe ogr. olarak alıp daha sonra kurs icin o sekilde atama yapacaklar anladigim kadariyla. Peki rehabilitasyon merkezleri Ne olarak atiyorlar okullarla gorusurken anlatmakta zorluk cekiyorum. Tesekkurler simdiden

 29. Hocam cok tesekkur ediyoruorum. Temel liselerinde bu kapsama girmesi beni sevindirdi. Surecle alkali olarak da suan hali hazırda ben kurumumuzda ogretmenim ve sigorta baslangicim var.. ekim ayinda yapilacak olan sertifika programi icin calistigim bu kurumun adına başvuruda bulunmam gerek doğru mudur hocam…Ve bu kurumda diger rehabilitasyon ve ozel kurumlar gibi tek bir kisi adina basvurabilir dimi hocam… sizin surecle alakali bir ozel kuruma basvurmaniz gerekir derken ki kastinizi bi noktada anlamadim. Ozel kurum derken ozel egitim rehabilitasyon merkezlerini mi kastettiniz hocam.. eğer buysa kastiniz meb onayli temel lisede calisirken ayni zamanda özel rehabilitasyon adina basvuru yapmamiz olanaklımıdır hocam.. ilgi ve alakanizdan dolayi şimdiden cok tesekkurlerimi sunuyorum saygılar hocam…

 30. Hocam cok tesekkur ediyoruorum. Temel liselerinde bu kapsama girmesi beni sevindirdi. Surecle alkali olarak ta suan hali hazırda ben kurumumuzda ogretmenim ve sigorta baslangicim var.. ekim ayinda yapilacak olan sertifika programi icin calistigim bu kurumun benim adima basvuru yapmasi gerek dogru mudur hocam… ve bu kurumda diger rehabilitasyon ve ozel kurumlar gibi tek bir kisi adina basvurabilir dimi hocam… sizin surecle alakali bir ozel kuruma basvurmaniz gerekir derken ki kastinizi bi noktada anlamadim. Ozel kurum derken ozel egitim rehabilitasyon merkezleettiniz hocasa kastiniz meb onayli temel lisede calisirken ayni zamanda özel rehabilitasyon adina basvuru yapmamiz olanakcam ilgi ve alakanizdan dolayi cok tesekkurlerimi sunuyorum….. anladigim kadk

 31. hocam merhaba. Ekim ayindaki kursa basvuru yapmayi dusunuyorum. Suan eskiden dershane olan ve dönüsümle birlikte temel lise olan bi kurumda felsefe ogretmeni olarak gorev yapiyorum. Bu ozel kurumlar arasina dönüsümlu temel liseler de giriyor mu acaba. bu surec icerisinde nasil bir yol izlemeliyiz.. simdiden tesekkurler hocam.ger girm
  .

  • Hocam özel eğitim kurumları içinde bu bahsettiğiniz şey sayılabilir, süreci biraz da siz belirleyeceksiniz, size önerim kurstan önce bir özel eğitim kurumuyla konuşmanız ve sizin başvuru yapmalarını istemenizdir.

  • Hocam zamanı gelince bir kurum ayarlıyorsunuz bunlar sizi MEB üzerinden atayarak sizin için internet üzerinden başvuru yapıyor, her kurum bir başvuru yapabiliyor bilginiz olsun.

   • Kurumlar bana rehb.ogrt. olarak atamamin meb. Den yyapilamadigini bu yuzden sertifika almam gerektigini soyluyolar zaten ve ben bu kurs icin nasil atamamin yapilmasini isteyecegim anlayamadigim konu bu yardimci olursaniz sevinirim. Simdiden tesekkurler

    • sila hoxamsizinle atni durumdayim sorunuza yanit verilmemis. yani bende gittigimde sertifikam almadigi icin kolejde calismaya baslayamayacagimi ve mebin atamami yapamayacagini soylediler. ama ben resmi yazida okudum imzalanan sozlesmede yani calisma sartlarinizda rehberlik kursuna katilmasi sartiyla yazisi şerh dusurulecek diye yaziyor. yani aslinda atama yapilabiliyor. ancak not dusulecek rehber ogretmen serrifika programina katilmasi sartiyla yaziyor

    • Gamze Hocam biz de aynı şeyleri defalarca yazdık diğer yorumları okursanız görebilirsiniz. Bu atamayı MEB yapar ve arada bir özel kurum olmazsa bu şerh düşülemez.

 32. Ben yabancı bir ünivetsiteden psikoloji bölumunu bitirdim.ayni dersleri saydirabiliyor muyum? Denkligi yok ancak derslerine hepsini örgun egitim ile aldim

 33. merhabalar hocam 1500 kişilik kurslara tahmininizce ne zaman başvuru yapabiliriz ve başvuruları nereye yapıyoruz? bir diğer şey kurs için ücret ödeyecek miyiz?

  • Kurslar tamamen ücretsizdir. Barınma ve yemek süreci ise tamamen size aittir. Yeni kurs başvuruları MEB’ özel eğitime yapılacak Eylül sonu gibi başlayacaktır diye düşünüyoruz, zaten buradan da sizlere duyuru yapılacaktır.

 34. Mutlaka meb tarafindan atanmak mi sart ozel sektorde rehberlik merkezinde calisiyor olsak basvuru yapamaz miyiz? Atanmis derken neyi kastediyorsunuz, gecen kursta ozelde calisanlar basvurmustu.

  • Hocam zaten sizler özelde çalışacak insanlarsınız. Atamalarınızı MEB yapıyor sadece. Söylediğiniz gibi bu kurs özel sektör çalışanlarına yöneliktir. MEB de çalışanların buna ihtiyacı yok ki zaten

 35. Mezun olmuş felsefe bölümü mezunları alabiliyorlar mı, yukarıda ki yazıda tam anlamıyla anlamadım. Başvuru yapabilmek için illa bir kurumda çalışıyor olmak mı gerekiyor acaba. Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler..

 36. 19 ekim de başlayacak kurs için başvurular ne zaman ve fen edebiyattan mezun olup formasyon alan yeni mezunlar direk başvuru yapabilirler mi

 37. 1500 kişinin alımı neye gore yapılıyor. basvuranların arasından nasıl seçilecek bu 1500 kişi. ve basvuruları tahminen ne zaman başlar?

  • Kurs başvuruları biraz da şansa ve size bağlı, internet üzerinden yapılıyor ve hızlı başvurular tabii ki daha şanslı, her kurum bir kursiyer gönderebiliyor, ataması yapılmış, formasyonu ve felsefe grubu mezunu olan her adayın başvuru yapma hakkı var.

   Yeni başvurular Eylül ayının sonu gibi duyurulacaktır. felsefehayat sayfasından da duyurusunu ve yönlendirmeyi yapacağız.

   • alımların yapılmasına sevindim ama sertifika alan herkes iş bulabilecek mi özel sektörde veya daha da önemlisi kpss ile atanacak mıyız eğer atanacaksak rehber öğretmen olarak atanacağız sanırım bunun için kpss den kaç puan almamız gerekiyor ?cevaplarsanız sevinirim

  • Öncelikle felsefe grubu mezunu olmanız ve formasyonunuzun olması şart. Daha sonra kurs üstyazısı çıktığında eğer özel eğitim kurumların birinde çalışmıyorsanız hemen istenen evraklarla birlikte atamanızı bu kurumdan yaptırıp kurs başvurunuzu da online şekilde kuruma yaptırmalısınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.