rehberlik-kursu-ne-zaman

Kurslar başladı peki kurslarda tam olarak nasıl bir işleyiş hakim?
Dersler nasıl ilerliyor?
Sınav nasıl olacak?

İşte tüm bu soruları aldığımız bilgiler ışığında yanıtlamaya çalıştık… En azından önyargılı olan ve katılmakta şüpheleri olan adaylara yardımcı olmak istedik. Bilindiği üzere kurs Ekim ayında da yinelenecek. Bu bağlamda aşağıdaki bilgiler sizlere yol gösterecektir.

Evet, sonunda 2014-2015 eğitim öğretim yılında MEB Rehberlik Kursunu yineledi. Katılımın yoğun olduğu ve Türkiye’nin her yerinden birçok adayın katıldığı haberleri geliyor, özellikle Ankara tarafındaki kurslara Hakkari’den Şırnak’a, Samsun’dan Kars’ a kadar bir çok aday şu an kurslara başladı. Aldığımız haberlere göre derslere devam zorunluluğu bulunmakla birlikte, her derste kişiye özel imza alınıyor. Buradan şunu anlayabiliriz; eğitim süreci gayet ciddi, yoğun ve disiplinli bir havada ilerliyor.

Dersler 90’ar dakikalık 4 blok halinde yapılıyor. Ayrıca enstitüde verilen eğitimlere katılan eğitmenlerin çoğu profesyonel ve bu insanlardan çok şey öğreneceksiniz. Örneğin; aldığımız duyumlara göre, Ankara bölgesindeki eğitimlerde, her fırsatta eğitmenler tarafından, mesleki haklarınızın, bizzat yaşanmış tecrübelerden yola çıkılarak altı çizilmekte.

Özel kurumlarda rehber öğretmen olmak isteyen sizler için bu bilgiler kritik önem taşımakta. Dersler mesai saatleri içinde sabah 09:00’da başlayıp 16:40’a kadar sürüyor. Eğitim süresince her adaydan gün içinde 4 kez imza alınmakta ve günde bir saat yemek arası verilmekte.

Kurslarda ayrıca adaylara kariyer planlaması konusunda da yardımcı olunduğu gelen haberler arasında… Hemen her konuda uzman eğitmenler sizlere her fırsatta bilgi vermekte.

Biraz da sınav uygulamasından bahsedelim. Alanlarında uzaman olan bu eğitmenler sayesinde sınıfta kalmanız mümkün değil. Dersler seminer havasında ilerlemekte ve dopdolu geçmekte…

Kurs sonunda yapılacak olan sınav çoktan seçmeli ve bu sınavdan 100 üzerinden 45 alan başarılı sayılacak.

Yazının altına yorum yapan arkadaşlara yardımcı olacağız.

Bilgi geldikçe buradan paylaşmaya devam edeceğiz.
Şimdiden herkese başarılar diliyoruz.

Önceki yazılarımızdan bazıları
MEB Rehberlik Kursu Neden Önemli?
Rehber Öğretmenliği Kursları

95 YORUMLAR

 1. İstanbul Ataşehir 19Ekim de başlayacak kurs:

  1-Çalışanlar için saat aralığı ve dönemi çok kötü. 9-17.00 aralığında çalışan öğretmenlerin kursa katılımı zor olacak. Bu saatler kesin midir?

  2- İl içi, il dışı fazlasıyla başvuru olacağını düşünürsek; seçilecek olan 200 kişi için nasıl bir eleme uygulayacak. Kriteri tutanlar arasındaki seçme uygulaması kura ile midir?

  • Hocam öncelikle bu kursa katılırken çalışıyor olmanızı MEB önemsemez. Kursa katılmanız için ya izin alacaksınız ya da istifa edeceksiniz. Birçok insan bu şekilde katıldı geçtiğimiz kurslara. İkinci sorunuza cevaben ise, kursa başvurular kontenjanlar üzerinden kurumlar tarafından online yapılmakta ve burada başvuruları geçerli bulunan adaylardan seçim ypılmaktadır. Burada önemli olan iki şeyise 1- sisteme hızlı giriş 2- tecrübeli personeldir. Hiç kimseye ayrıcalık ya da öncelik tanınmamaktadır. Başvurularda hız ve şans da önemli aslında, size önerimiz kontenjanı fazla olan merkezlere başvuru yapınız.

 2. Hocam başvuru aşaması okullar tarafından mı yurutulecek yoksa internetten bizim de başvurmamız gerekecek mi? Ayrıntılı olarak başvuru basamaklarını nasıl oğrenebiliriz?

 3. hocam, ben şu anda pedagojik formasyon almaktayım 1. dönem bitti Allah kısmet ederse 2016 ocak ayında almış olacağım eylül 2015 teki kursa katılabilir miyim?

 4. Hocam kursun ekim ayi icerisinde acilacagini duymustum ekim ayini bekliyordum, temmuz ayinda acilan kurs hakkinda hicbir yerde duyuru goremedim resmi olarak nerede yayinlandi acaba?

 5. Hocam merhabalar. Ben 2013 sosyoloji mezunuyum. Pedagojik formasyonumu da tamamladım.Yanlış anlamadıysam eğer bir kurumda çalışıyorsak kurum sadece bir aday üzerinden gerekli evraklar teslimi ile milli eğitime atama yaparak sonrada online site üzerinden başvurumuzu yapıyor.ve bu süreçte o kurumda çalışıyorsak SSK ücretini kurum zaten ödüyor eğer herhangi bi özel kurumda çalışmıyorsak o kurumla anlaşarak MEB üzerinden bir aday olarak atama yaptırıp yine online başvuru ile kursiyer oluyoruz ve SSK ücretimizi kendimiz ödüyoruz sanırım.Tek anlayamadığım nokta şu ki çalışıyorsak zaten harhangi bir kurum 4 gün boyunca mesai saatleri içersinde bu kursa devam için bu kadar esneklik göstermez çünkü biz tarafından oldukça mağdur olacağına inanıyorum.Bu yüzden istifa etmek gerekicek.o yüzden çalışmayarak bi yerle anlaşmak daha mantıklı.Fakat diyelim ki rica ettik karşımızdaki kurum bu prosedür yerine getirecek.Bizim MEB atamamızı ne olarak göstermeli? çünkü Özel bir kolejle anlaştığımızda zaten bu sertifika olmadığı için rehber öğretmen olarak atamamızı yapamıyorlar.Direk memur olarak mı gösterecek bizi o kurum?o Sertifika olmadan da rehber öğretmen olarak bizi atamaları mümkün mü böyle yasal bir süreç uygun mu? yoksa kurum içerisinde memur veya felsefe grubu öğretmeni vs. ne olarak atamamızı rica edeceğiz? Şimdiden teşekkür ediyorum ilginiz için.İyi günler dilerim

    • Hocam ben tekrar rahatsız ediyorum ben bir yerle anlaştım. bizim adımıza başvurular başladığında başvuru netten yaptıktan sonra hemen sözleşme yapıcaz 38 günlük ve daha sonra kurum hemen beni MEB atamamı yapacak.kurum en başta başvuru yaptıktan sonra bir başvuru işlemi daha yok değil mi?Başvurunuz gerçekleşmiştir ibaresini gördükten sonra kurumla sözleşmemi yapabilirim? Meb atamam olup sgk yatırıp ve başvuru listesinde adım çıktıktan sonrada il MEB yine bazı evraklar teslim edip kursa başlayabiliyorum ? Eksik olduğum bir yer varsa söylermisiniz? Siz eşinizden deneyimli olunca en kesin bilgi sizden oluyor 🙂

    • Hocam ben tekrar rahatsız ediyorum ben bir yerle anlaştım. bizim adımıza başvurular başladığında başvuru netten yaptıktan sonra hemen sözleşme yapıcaz 38 günlük ve daha sonra kurum hemen beni MEB atamamı yapacak.kurum en başta başvuru yaptıktan sonra bir başvuru işlemi daha yok değil mi?Başvurunuz gerçekleşmiştir ibaresini gördükten sonra kurumla sözleşmemi yapabilirim? Meb atamam olup sgk yatırıp ve başvuru listesinde adım çıktıktan sonrada il MEB yine bazı evraklar teslim edip kursa başlayabiliyorum ? Eksik olduğum bir yer varsa söylermisiniz? Siz eşinizden deneyimli olunca en kesin bilgi sizden oluyor 🙂 🙂

 6. Hocam merhaba, felsefe grubu öğretmenliği formasyonuyla, “ölçme değerlendirme uzmanı” olarak özel bir iöo’na atamamız yapılabiliyor değil mi? Böyle bir durumda bu kurs tekrar açıldığında başvurabilir miyiz?

 7. Kurstan sonra da aynı kurumda devam etmeyi düşünüyorsam,anlaştığım bu kurum sigortamı öderse kabul edilir mi yoksa benim ödemem gerekiyor mu illa?

 8. hocam bende felsefe mezunuyum pedagojik formasyon aldım.suan kursa basvuruda bulunmak istiyorum ekim ayında düzenlenecek olan.bunun için aranan sart özel okulda çalışıyor görünmek midir sadece? birde kursun tarihlerini nasıl öğrenicez hangi siteden? bilgilendirirseniz sevinirim

  • Aynen öyle hocam kursa başvurularda aranan iki önemli şart felsefe grubu mezunu olmak ve formasyon. Ekim ayındaki duyuruyu resmi yazısıyla birlikte bu siteden takip edebilirsiniz.

 9. Merhabalar.. bu sertifika için temel liseye dönüştürülen bir dershanede felsefe grubu öğretmeni olarak çalışıyor olsak basvuru yapılabilir mi

 10. Özel Kurum ile sözleşmeyi ne zaman yapmamız gerekir kurstan hemen evvelki birkaç gün öncesinde mi yoksa daha önce mi?Neden sigortayı biz ödüyoruz?

  • Bunun zamanlamasını kurumla ayarlayacaksiniz. Sigortaya olayını eger Orada calismayacaksiniz siz yatirmalisiniz, başvurunuzun resmilesmesi için buna mecbursunuz ne yazık ki.

    • Bakınız kurslara başvuruların ilk şartı bir özel eğitim kurumundan milli eğitim tarafından atanmış olmak gerekli ibaresi vardır. Bu ne demek yani başvuruyu yapmadan zaten atanmanızın yapılmış olması şart. Bu atama da ancak ssk piriminin başlangıcıyla alakalı. milli eğitime gitmeden atamanızın yapılması en az 30 günlük ssk girişinin yapılması gerekiyor.

  • Tabii ki açılacaktır, takip edeceksiniz, ve bence sadece İstanbul olarak bakmayın bu olaya, her zaman açılan bir kurs değil çünkü, fırsatları değerlendirmek lazım.

   Başvuruya gelince;
   Bir özel eğitim kurumuyla anlaşacaksınız zamanı geldiğinde sizin için başvuru yapacaklar şanslıysanız kontenjanlara girersiniz. Kurs açılmadan duyurusunu buradan paylaşacağız takip edebilirsiniz.

 11. Merhabalar acaba bu kurs ekim ayında kaç ilde açılacak ve bu kurstan aldığımız sertifika ile kpss den rehber öğretmeni olarak atama durumu söz konusu mu 2011 deki gibi? teşekkürler..

 12. Merhabalar hocam , bu kursa basvurabilmemiz icin kaç ay bir rehabilitasyon merkezinde ve ya kolejde calismamiz lazım . Calismiyosak kaç aylık kendimizi calisiyo olarak göstermemiz gerekiyor. En önemlisi ekim ayında kurs tekrarlanacakmis. Peki tekrarlanmama olasılığı ne kadar? Simdiden tesekkur ederim

 13. Iyi günler öncelikle Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler özel Kurumların içerisinde dershanelerde yer alıyor mu acaba birde kurumu nasıl ayarlayacaz insanlar yapmakta istemeyebilirler başka bir çözüm bulsalar daha iyi olabilirdi sonuçta herkesin özel okul vs tanıdığı olmayabiliyor…

  • Dersaneler kapanacağı için dersaneler ne yazık ki başvuru yapamıyor hocam, size önerim bir özel kurumla konuşmanız olabilir.. Rehabilitasyon ve özel gelişim merkezler, ya da kolejler olabilir.

 14. Merhaba hocam felsefe grubu formasyon gerisi kolay gerisi bürokrasi deyip durmuşsunuz ben diyarbakır ın hani ilçesinde hakkaten öle formaliteden falan değil hakkımla çalıştığım halde tam 8 dakikada kontejan doldu kursa kayıt olamadım 30 yaşındayım dershaneler kapandı kapanacak bi özel okul bi özel rehabilitasyon oda bu belge olmadan aramanızı yapamıyor öğretmen olarak mağduruz bu kontejan az habire formasyon dağıtılıyor millete açık örgün önüne gelen felsefe sosyoloji okuyor ne olacak bizim halimiz artık formasyona bir sınır gelsin herkese dağıtılması. …

  • Hocam ne diyeyim haklısınız belki ama süreç bu şekilde bunu belirleyen de bakanlık, şikayetlerinizde haklı olabilirsiniz ama Ekim kursu için tekrar şansınız var takipte kalmakta fayda var. Formasyon içi yapacak bir şeyiniz yok artık herkes alıyor bu belgeyi bu yüzden fark yaratmalı bu kurslarla kişisel gelişiminizi hızlandırmalısınız.

   Başarılar diliyoruz…

  • Hocam bu kursa katılabilmeniz için felsefe grubu mezunu olmanız ve formasyonunuzun olması kafidir. Bu kurs özel kurumlarda rehber öğretmenlik yapabilmenizin yolunu açar, yoksa ki MEB’ de kadro ile alakası yok bu kursların

  • Hocam çalışıyorsanız istifa edeceksiniz bu kurs MEB kursu, resmi bir prosedürü var, her zaman olan bir şey de değil, belirli dönemlerde ihtiyaçtan doğan bir uygulama. Kurs boyunca izin alabilirseniz kurumunuz buna izin verir ve sizin için başvuru da yapabilirse tabii ki kursa katılabilirsiniz. Kısaca hem çalışıp hem de kursa gidemezsiniz. Eğer özel bir eğitim kurumunda çalışıyorsanız formasyonunuz da varsa kurumunuzdan rica edip başvurunuzu yaptırabilir kursa katılabilirsiniz.

   Kurslar haftaiçi sabah 09:00 – 16:30 arasında yoğun bir şekilde verilmektedir.

  • Hocam önce bu kurumdan atamanızı göstereceksiniz sonra da sizin için başvuru yapmalarını isteyeceksiniz. Olay bundan ibaret. Tabiiki bu kurs boyunca yatırılacak olan SSK’yı da siz ödeyeceksiniz. Yani bir kurumda görünmeniz şart kurslara katılabilmeniz için

 15. ankaradaki kursa katılan bir kursiyer olarak söylemeliyim ki eğitimler gerçekten çok verimli ve dolu dolu geçiyor.gerçekten bu eğitimin faydasını göreceğimize inanıyorum.samimiyetin yanında gayet ciddi ve sıkı bir eğitim süreci…bu kursa katıldığıma ve şanslı 300 kişi içerisinde olduğuma çok mutluyum..bir sonraki kursu iyi takip edin derim arkadaşlar…

   • Hocam merhabalar,
    Yorumların hepsini okudum ki tekrar aynı şeyi sorup rahatsız etmeyim.
    Ankaradayım ve bu konuyla ilgili enstitüden de detaylı bilgi alamadım.Bir kolejde felsefe grubu öğretmeniyim sırf bu kurs için devam ediyorum.Malum felsefe derslerinin saati az olduğu için çoğu kurum kadrolu almak istemiyor,ya rehber öğretmenlere iki iş birden yaptırılıyor ya da ücretli öğretmen olarak felsefe dersi dolduruluyor.
    Sene başında bu kursa gidebilme şartıyla anlaştığım kurumda rehber öğretmenlik ve felsefe dersi öğretmenliği yapıyordum.baştan sözü veren idareci yerime kadrolu öğretmen atayarak ortada bıraktı.
    Şimdi benim için çok önemli olan şu soruda yardımcı olursanız çok sevinirim : Özel kolejde ücretli felsefe öğretmeni olarak başvuru yapabiliyormuyuz ? Kadrolu olmak şart mı ya da önceliğe sebep oluyor mu ?
    Yardımcı olursanız çok sevinirim ….

    • Hocam merhabalar. Bu kursa kayıtlarda önşart kadrolu olarak bir özel eğitim (rehabilitasyon, kolej) kurumunda çalışıyor olmaktır. Kısaca o kurumda atamanızın milli eğitim tarafında yapılması şarttır.

 16. ya peki bu kursu almak için özel bir Kurum nasıl bulunan herkes sertifika istiyor ve ayrıca o kadar süre çalışmıycam hangi iş yeri buna izin verir

  • Elif Hocam herkes alınmıyor her kurum bir aday için başvuru yapabiliyor… Bu yüzden kurumu önceden ayarlamanız ve zamanı geldiğinde milli eğitimde bu kurum üzerinden atamanızı yaptırmanız gerekmekte..

 17. birsonraki kursunne zaman ve nerelerde açılacağı bilgisine nereden ulaşabiliriz, ikinci olarakta Ankara’da bu kurslar açıldı ekimde Ankara’ya tekrar ter verilecekmi diğer şehirlerden mi devam edilecektir. teşekkürler.

 18. mezunlara yönelik sanırım bi dersim var haziranda mezunum izmirde varmı acaba varsa ekimdekine kayıt olurum artık bölüm sosyoloji pedagojik formasyon şartı varmı yada başka almak için ne gerekli tam olarak şartlar

  • Hocam felsefe grubu mezunu olmanız ve formasyon ön şarttır. Ekim gibi açılacak olan kurslar büyük ihtimalle yine Ankara’da da açılacaktır. Birlikte bekleyip göreceğiz.

 19. Hocam ben fen edebiyat matematik bolumu mezunuyum formasyon aldım bu sene rehberlik kursuna başvuru bizlerde yapabiliyor muyuz? Bu eğitimi aldıktan sonra atama da da kullanabiliyor muyuz tabi alabiliyorsak? Şimdiden tesekkurler

  • Matematik bölümü ne yazık ki başvuru yapamaz. Siz matematikçisinin bu branş için bazı dersleri almanız gerekiyor sosyoloji felsefe ya da mantık gibi, siz kendi branşınızla ilgili formasyon alıp kpss ile zorlayacaksınız, bu eğitimler felsefe grubu mezunları için hocam

 20. Bu kurslara katılabilmek için önceden herhangi bir özel eğitim okulunda çalışıyor olmak şartı var mı? Ayrıca bu kurslara katılırken bir ücret ödeniyor mu?

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.