rehberlik-kurslari-neden-onemli_0

Bildiğiniz üzere Milli Eğitim Bakanlığı 2014-215 döneminde yine Rehber Öğretmen Kursları başlığında yeni bir uygulamaya daha gitti. Bundan önceki yıllarda da tekrarlanan eğitimlere bu dönemde de yoğun başvuru oldu. Peki bu kurs neden önemli? Neden bu denli katılım ve başvuru var? Bu insanlar enayi mi ki dersanelerinden ve işlerinden istifa edip de bu kurs için bu kadar fedakarlığa katlanıyor? Nedir bunun sebebi?

Bu rağbetin nedenini açıklamaya çalışayım;

Mesleki kariyer fırsatı doğdu ve başvuru alanı genişledi. Kurslar her ne kadar kısa süreli (38 gün) bir uygulama olarak görülse de, aslında içerik ve yoğunluk olarak tam bir meslek kursu. Kısaca insanlar bu eğitimlerle kişisel gelişimlerini sürdürüyor, bu sayede de öğretmenlik kariyerlerine özel eğitim kurumlarında devam edebiliyorlar. Kaldı ki herkesçe malumdur; şu an tüm dersaneler kapatılma aşamasına geldi ve çok yakın bir zamanda tüm dersaneler ya merdiven altına çekilecek, ya etüt merkezi olacak, ya da tamamen feshedilecek. Bu artık kesin.

Aslında dersaneciler için tehlike çanları, 2011 döneminde çalmaya başladı. Ve sonunda hükümetin de gayretleriyle Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Peki, 1 Eylül 2015 tarihine kadar bunca insan başka ne yapabilirdi? Herkes mecburen üç kuruşa öğretmenlik yapmaya devam etti. Dersaneler de sağolsunlar bu süreçte bu mağduriyeti iyi kullandılar. Bu da ayrı bir tartışma konusu…

Evet, MEB’in bu kursu açmasıyla, yepyeni bir umut doğdu ve bu kurs Eylül 2015′ de işsiz kalacak olan bu insanların yüreğine su serpti, onların başvuru alanını genişletti, örneğin bu kurslara katılan bir sosyoloji mezunu artık Özel Öğretim Merkezlerine rehber öğretmen olarak başvurabilecekler. Bu kurumların içinde özel kolejler, rehabilitasyon merkezleri, özel gelişim merkezleri vs gibi seçenekler sayılabilir.

Ücretlerdeki artış ve iş ortamı. Bu kurslara katılan ve başarılı olan adaylar dersanelerden daha iyi koşulara sahip olacaklar. En azından yatırılmayan SSK primlerinden, yoğun iş yükünden, izin ve tatil yoksunluğundan kurtulmuş olacaklar. Bu yüzden kursların, her şeyden öte, insanların emeklerinin karşılığını az çok alabilme tarafında da motive edici bir tarafı olacaktır.

Eşi dersaneci olan biri olarak şunu söyleyebilirim;

Bu kurslar kesinlikle karamsar halde olan dersaneciler için bir umut kaynağı. Umudunuzu yitirmeyin burası Türkiye ve çarkların ne tarafa döneceği belli olmuyor, her şey değişebilir, hayat devam ediyor ve tüm dersaneci bölüm mezunlarına buradan sesleniyorum:

Hiç kimseye kulak asmadan bu kursları takip edin ve kariyerinizi küçük hesap ve inatlaşmalarla heba etmeyin. Her şey sizin elinizde ve öğretmenlik mesleğini seviyorsanız bunun için mücadele etmeye değer.

Konu hakkında diğer haberler
MEB Rehberlik Kursiyer Listesi Açıklandı
MEB Rehberlik Kursu Yeniden Açılıyor!
Rehberlik Kursu Başvuru Detayları
Rehber Öğretmenliği Kursları

25 YORUMLAR

 1. Hocam merhabalar benim bir sorun olacaktı simdi ben bursa da oturuyorum ve erzurum başvurum cikti acaba becayiş gibi bir sey söz konusu olabilirdi?

 2. Sevgili pdr ciler bizlerin ozelde rehberlik isini yapmamiza sesleei cikmazken ayni isi devlet kadrolarimda isteyince ayaga kalkiolar.bizler somuru alani degiliz..meb madem bizi ozelde yeterli gorup sadece felsefecilere yaptirio bu isi ozaman kadroyada alsin.

 3. Biz felsefe grubu ögrtemnleri olarak bu kurslari isteistemiyoruz.sizin anlattiginiz gibi degil bu durum.meb kurs acacagina bizi kadrolu alsin..

 4. Bu kurslar asla bir fırsat değil.Bizleri özel sektöre mahkum etmeye çalışıyorlar.Özelde sömürülmek istemiyoruz.1000tlden düşük maaşlarla çok kötü şartlarda çalıştırılıyoruz kurs asla umut olamaz….Bizler devlete atanmak istiyoruz.

  • Hocam bölüm bitiren herkes Türkiye’ de özel sektöre mahkumdur, bu acı ama gerçek, sizin yapmanız gereken şartları zorlamak, böyle oturduğunuz yerden devlet kadrosu beklemek yanlış bir tutum. Yapmayın lütfen, devlet size kadro vermeye mecbur değil kaldı ki öğretmenlik bitirenler bile kadro bekliyor.. Durum bundan ibaret

   • Bölüm bitiren herkes özele mahkum değildir genelleme yapmayın .Acı ama gerçek olan şey özelde az maaşlarla sömürülmemizdir.Keşke bunlardan bahsetseydiniz yazınızda herkes iyi şartlarda çalışmıyor çünkü her atamada felsefe öğretmenlerine haksızlık yapılıyor az bir kadroya mahkum ediliyoruz…Devlet tabi ki herkese kadro vermeye mecbur değil bizler oturduğumuz yerden kadro kadro diyen insanlar değiliz emin olun.Branşımız için mücadele veriyoruz ve bu kurslar bizim için asla çözüm değil aksine işsizlik ve daha çok sömürülmek.Felsefe öğretmenlerine sus payı vermek 🙂

    • Bakınız bu mağduriyeti yaşayanlardan biri de benim, ben size Türkiye şartlarında mecbur olmaktan bahsettim kaldı ki kimsenin emeğinin sömürülmesine razı değiliz. Bunu not etmek isterim. Ve ayrıca size samimiyetle soruyorum; bu kursu alırsanız ne kaybedersiniz? Bir de bu yanından bakın olaya, ne kaybedersiniz? Zaten durum ortada, ancak, Türkiye çok ani siyasi değişiklikler yaşayan bir memleket, oldu ki bu belgeyi alanları atamaya kalktılar -ki bu geçmişte oldu- o zaman ne gibi bir bahaneniz olacak? Bence umutsuzca beklemekten devletten bir şeyler ummaktan iyidir, inatlaşmaya gerek yok.

     Sorumu tekrar ediyorum; işsiz bir bölüm mezunu olsanız, 200-300 liraya dersanede stajerlik yapmak mı iyidir yoksa bu kursa katılıp bir kolejde çalışmak mı? Bence bu kadar karamsar olmayın, burası Türkiye her şey tersine dönebilir.

 5. sız sakamısınız ya bu kurs 2010 dan berı verılıyor özelde kolelık demek ne kendını gelıstırmesı kursun ıcerıgı bos.. zaten ozelde yıllardır rehber ogretmen olarak calısıyorz ben bıryıldır rehabılıtosyanddada calısıyorum sen sanıyormusunkı cok fazla para verıyorlar bın tl calısyan arkadaslar var. bu kurs ozel okullara bızı pes pes cekmek bırde oturup yazı yazmısınız kac felsefecıye sordunuz kurs falan ıstedıgımız yok ozelde somurulmek yerıne devlette nıye atamıyorlar pdrcı olarak.. özelde calısmamıza bır pdrcı ses cıkarmıyor devlet gelınce cıkarıyor..

  ya bılın yazın yada bılmıyorsanız sacmalamayın.. kurslar ımkan yaratmıs ne ımkanı derslerımız zorunluluktan cıkmıs devlete alımımız yok ozelde besyzz bın tl ınsanlar calısyor sen hangı dunyada yasıyorsun arkadas kafamıı buluıyorsun…admın bunu yayınlayın ben felsefe grubu platform sozcusu kurucusuym hıcbırımız bu kursa sevınmedık. kaldıkı kurssuzda ozel okullarda calısyoruz. sakamı yapıyorsunuz kafamı buluyorsunuz.. hangı ozel ıyı

  • İsmail Bey üslubunuzu birazcık düzeltirseniz sevinirim, kaldı ki bir temsilci bu tarz bir hak arayışına girişmemeli, siz böyle yaparsanız adayların vay haline… ama yine de yorumlarınızı kıymetli bulup yayınladık,

   Yukarıdakiler sizin fikriniz ancak ben böyle düşünmüyorum, ancak şunu iyi bilin ki bu belge olmadan ne bir kolejde ne de rehabilitasyon merkezinde çalışamazsınız, zaten bu kurslar bu açığı kapatmak için açıldı, siz böyle düşünüyor olabilirsiniz ancak size katılmıyorum, bence umutsuzca dersanede her türlü işi yapıp, stresten, hayatını tüketmekten, bir özel kurumda rehber öğretmen olmak çok daha iyi, bunu nereden mi biliyorum, en yakınımdakilerden eşimden, dostumdan, birçoğu felsefe ve sosyoloji bölümü mezunu ve bu belge olmadan dersane hariç hiçbir yerde çalışamıyorlar, sizin haberiniz yok sanırım, bu belge olmadan atama yapmıyor özel kurumlar, bu yüzden yorumlarınızı bu kadar acımasızca dile getirmeyin, netice de insanlar evli, sorumlulukları var ve ellerinden geldiğince fırsatları değerlendirmek istiyorlar. Bu size göre boş olabilir, ancak şunu da unutmayın geçmişte bu belgeye dayalı olarak MEB’ e atama da yapıldı. Sanırım bunlar gözünüzden kaçtı.

   Ayrıca bahsettiğiniz ücretlendirmeler bölgeden bölgeye ve tecrübeye göre değişmektedir. İnsanları daha da fazla karamsarlığa ittiğinizin farkında mısınız? Bunu yapmaya hakkınız yok, bu belgeyle hayatı değişen birçok insan tanıdım. Hayatta kalabilmek, para kazanabimek için illaki devlet kadrosu şart deil, kolejlerde ve merkezlerde mükemmel öğretmenler var. Haksızlık etmeyin lütfen…

   Size önerim üslubunuzu bozmadan insanlara bilgi vermenizdir.
   Yoksa ki bir temsilci olarak kimseye bir yararınız olmaz.

   Yine de teşekkürler açıklamalarınız için.
   Hoşçakalın

 6. Merhaba hocam, derslerin yapılacağı adresi açıklamalı olarak yazmanız mümkün mu acaba. Bir de pazartesi sabah kacta başlayacak bilginiz var mı?

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.