Her mekânın nasibine bir kitap düşer. Her kitabın kısmetinde bir müzik, bir şarkı vardır. Tabii, hepsinin de yürekte zuhur eden, ayrı ayrı rahmeti…

Bazen bir kitabın, bir şarkıya tekabül ettiğini düşünürüm, bazen bir sayfanın bazen de yalnızca bir satırın. Sanki o şarkı, kitabı oluşturan kelimelerin doğmasına sebep bir kadermiş gibi. Kimi zaman da bir yere karşılık gelen, bir kitabın olduğunu ve onun bir parçayla can bulduğunu varsayarım. O mekâna gidip, birbiriyle bağlantılı şekilde kitabı, seçilen müzikle okumanın insana farklı bir kültür kattığı kanaatindeyim.

Bu kombinasyonun sağlandığı ortamda öyle şeyler gelir ki aklıma, o yerin dekorunda kullanılan inceliğin, kitaptaki en çarpıcı teşbih sanatına ve şarkının en hissiyatlı kısmıyla örtüştüğünü hayal ederim.

Mesela, Çengelköy’deki “Çikolata Kahve”de sıcak çikolatayı yudumlarken, bulunduğum yerin havasına bürünerek, bir yandan yanlış zamanda yaşadığımı düşünür, diğer yandan geçmişle ilintili olarak Necip Fazıl’ın şu sözünü yâd ederim:

Mazi albümde hayal, istikbal kalpte vehim!

Karşımda oturan arkadaşıma, gözlerim şarkının şu nakaratını fısıldar:

Sen yine gel, içini dök konuşalım sabaha dek…(İç Acısı)

Bu mekâna, sık sık zaman konusunu giydiririm; nedeni belki de Tanpınar’ın Huzur’unda kendisini açıklar: “Her şeyde garip bir mazi kokusu vardı. Bu tarih içinde kendi kokumuzdu, ne kadar bizdik.” Buraya, kendim için “Göçmen Kızı” şarkısıyla birlikte, Necip Fazıl’ın Çile isimli şiir kitabının özellikle şu dizesini ayırt ederim:

Baktığımız her ufkun öte yanına hasret;
Bir ömür sürüyoruz; nereye varsak hicret!

Bir de Üsküdar’da “Sahibü’l Çay Âsaf Osman Efendi” isimli bir çay dükkânı var ki, aynı hislere burada da kapılırım. “Bestenigâr Çayı” eşliğinde bu mekâna en çok Cinuçen Tanrıkorur’un Saz ü Söz Arasında kitabı ile Neveser Kökdeş’in Canandan Uzak Kaldı Gönül şarkısını yakıştırırım. Tebessümün samimiyetine sığınıp nezaketin de emin olan beldesi makbuldür, diyerek huzurla ayrılırım.

Evet, mekânın da bir felsefesi vardır. Ona anlamını ve hakkını veren, yorum katan kitap, müzik ve anılardır. Aslında herkesin okuduğu kitap, dinlediği şarkı aynı; ama hissettirdiği çok farklı. Tüm bunların tek bir açıklaması olmalı; az da olsa yıllanmış yaşanmışlık…

Betül Uludoğan

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.