Adnan Menderes’e idamından önce yapıldığı ileri sürülen işkenceler ‘Başvekil Son 24 Saat’ adlı sinema filmiyle beyazperdeye getiriliyor.

Bu film büyük tartışmalar çıkaracak. Adnan Menderes’e idam edilişinden önce işkence yapıldı mı, yapılmadı mı?Menderes’le ilgili 49 yıldır süren tartışmalardan biri de Türkiye’nin 13. başbakanının fiziksel işkenceye maruz kalıp kalmadığı. Bu konu bugüne kadar tam olarak netleşmedi. Kimilerine göre işkence gördü kimilerine göre ise görmedi.

Yapımcı Veysi Dündar ise Menderes’e işkence yapıldığını düşünenlerden. Dündar, çekim hazırlıklarına başladığı ‘Başvekil Son 24 Saat’ adlı sinema filminde Adnan Menderes’in göğsünde sigara söndürülmek suretiyle maruz kaldığı işkence sahnelerine de yer verecek.

ÇEKİMLER NİSAN’DA

Filmin tanıtımında haksızlığa uğradığını düşünen Menderes’in yaşadıklarını içine sindirememesi nedeniyle ağladığı sahneler de bulunuyor. Olgun Özdemir’in yöneteceği ‘Başvekil Son 24 Saat’in çekimlerine Nisan ayında başlanacak.

Veysi Dündar, şu sıralar başta Adnan Menderes’i canlandıracak oyuncu olmak üzere kamera karşısına geçecek isimler üzerinde çalışıyor. Filmin gösterim tarihi ise Menderes’in idam edilişinin 50. yılı olan 17 Eylül 2011 olarak belirlendi.

HABERTÜRK

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.