Ana SayfaHaber"Mona Lisa’nın Altında Başka Bir Kadın Portresi Var"

“Mona Lisa’nın Altında Başka Bir Kadın Portresi Var”

mona-lisa-sirlari

Fransız bilim insanı Pascal Cotte, reflektif ışık teknolojisi kullanarak Mona Lisa’nın altında bir başka tablonun görüntüsünü buldu.

Pascal Cotte, BBC Two için çekilen belgeselde, bu yeni teknoloji kullanılarak resmin bir “soğan gibi” katmanlara ayrılabildiğini iddia ediyor. 10 yıldır üzerinde çalıştığı Mona Lisa tablosunun kronolojisini çıkaran Cotte, arkada tamamen başka bir kadına ait bir portre olduğunu söylüyor. Bu güne kadar, Leonardo da Vinci’nin bu meşhur portresinin, Floransalı bir ipek tüccarının karısı olan Lisa Gherardini’ye ait olduğu ve 1503 ile 1517 yılları arasında yapıldığı düşünülüyordu.

Gizli portredeki kadın, öndeki Mona Lisa’nın aksine yan tarafa bakıyor. Cotte’ye göre bu gizli modelin Mona Lisa’dan daha büyük bir kafası, burnu ve elleri, en önemlisi de daha küçük dudakları var ve meşhur gülümsemesinden eser yok. Şayet Cotte’nin iddiası doğruysa, portrenin arkasındaki tarih tamamen değişebilir. Belgesele konuşan sanat tarihçisi Andrew Graham Dixon’a göre, “Eğer Cotte’nin bulduğu görsel asıl Mona Lisa’ysa, bu portre hiçbir zaman kocasının eline geçmedi. Bunun yerine Da Vinci portrenin üstüne dünyanın en ünlü resmini yaptı.” Sanat tarihçilerinin teorisi, 1. Dünya Savaşı öncesinde bulunan Isleworth Mona Lisa ile birlikte toplam iki adet Mona Lisa resmi olduğu yönünde. Ancak her iki tablo da aynı ahşap parçaya boyanmış.

Graham Dixon’a göre, tablonun orijinal adı “Francesco del Giocondo’nun karısı, Lisa Gherardini Portresi” değişebilir. Bunun yanında kimi tarihçiler bu iddiaya katılmıyor. Oxford Üniversitesi Sanat Tarihi fahri profesörü Martin Kemp’e göre; “Cotte’nin çalışmaları Leonarda’nun portreyi ne yaparken ne düşündüğü hakkında bir fikir veriyor. Ama portrenin ardında tamamen bambaşka bir resmin bulunduğu iddia edilemez.”

Resmin sergilendiği Louvre Müzesi konu hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

mona-lisa

Mona Lisa’nın bilinen hikâyesi

İtalya’da 1452-1519 yılları arasında yaşayan Leonardo da Vinci, aynı zamanda mimarlık, mühendislik, matematik, anatomi ve müzik alanlarında da eserlere ve buluşlara imza atmıştı. Da Vinci’nin başyapıtı sayılan “Mona Lisa”, tüm dünyada en çok tanınan birkaç eserden biri olarak kabul ediliyor. Rönesans döneminin büyük ustasının Mona Lisa’yı resmetmeye 1503’te başladığı düşünülüyor.

Tahta pano üzerine boyanan ve 1517’de tamamlanan Mona Lisa’nın Floransa yakınlarındaki Greve in Chianti kasabasında yaşayan kumaş tüccarı Francesco Bartholomeo Giocondo’nun genç eşi Lisa’nın portresi olduğu düşünülüyor.

Gizemli gülümsemesiyle milyonlarca kişinin hayranlığını kazanan Mona Lisa, daha önce de çeşitli kızıl ötesi ışıklar ve çoklu tayf analizi gibi bilimsel yöntemlerle incelenmişti.

Kaynak: BBC
Hazırlayan: Haziran Düzkan

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data