Türk öykücülüğünün önemli isimlerinden Murat Gülsoy’un yeni öykü ‘oyun’ları ‘Tanrı Beni Görüyor mu?’ çıktı.

Murat Gülsoy’dan usta işi bir kitap. Yazarın farklı bir anlatımla bir araya getirdiği 19 öyküsü, ortak buluşma noktaları olarak yaşamı ve yaşamın yarattığı soruları seçiyor. Kitapta grafik ve illüstrasyon gibi anlatım araçlarından da yararlanılıyor.

Geceleri ortadan kaybolan 74 model bir Mercedes; hikâyesinin kahramanı olduğunu kabullenemeyen bir karakter; yaşamları kısa bir süreliğine kesişen iki şehir yalnızı; yazı yoluyla birbirine dönüşen köle ve efendisi; kuşların dilini öğrenmek için ortadan kaybolan bir dayı; yıllar önce ölmüş şair bir dosta yazılan mektuplar; van Gogh’un resmini yazı yoluyla görmeye çalışan körler; durmadan çoğalan bir Kafka öyküsü ve diğerleri… Murat Gülsoy’un kendine özgü sürükleyici üslubuyla kaleme aldığı öykülerden sadece bir kısmı.

Murat Gülsoy’un 19 “farklı” öyküsünde canlanıp dile gelen yaşam biçimlerini oluşturuyor hepsi birer birer. Murat Gülsoy, biçare hallerimizin koridorlarında gezinmeye devam ederken “zihnin yangın yerinden kurtarılmış parçalar”ı irkiltici, düşündürücü bir çerçeveyle sunuyor bizlere. Grafik, illüstrasyon, fotoğraf ve resim gibi farklı anlatım araçlarının da kullanıldığı kitapta okurlar öykünün olanaklarını sonuna kadar araştıran bir yazar merakı da bulacak, bu keşif macerasına ortak olacaklar.

www.ntvmsnbc.com

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.