İslam’ı konu alarak Müslümanların tepkisini üstüne çeken ‘Fitne’nin (Fitna) devam filmi de en az ilki kadar tartışma yaratacak.

Hollandalı aşırı sağcı milletvekili Geert Wilders’in İslam dinini konu aldığı ‘Fitne’ (Fitna) filminin devamı ‘Fitna 2’de (Fitne 2), Hz. Muhammed hakkında ağır hakaretler yer alıyor. Müslamanların da Hz. Muhammed yüzünden barbarca bir hayat yaşadığı ileri sürülüyor.

İkinci filmini birincisiyle kıyasladığında çok daha farklı olduğunu iddia eden Geert Wilders, “Temennim bu film yayınlandıktan sonra Muhammed tartışmaya açılır” dedi.

150 kişilik Hollanda Meclisi’nde 24 temsilcisi bulunan Özgürlük Partisi”nin (PVV) lideri Wilders, daha önce Kuran-ı Kerim’i Adolf Hitler’in “Kavgam” kitabına benzeterek yasaklanması gerektiği çağrısında bulunmuş, Kur’an-ı Kerim ile Hollanda değerlerinin bağdaşmasının mümkün olmadığını söylemişti.

Wilders, Hollanda kültürünün “Geri kalmış” İslam kültürünün üzerinde olduğunu, dolayısıyla göçmenlerin Kur’an-ı Kerim’in “hoşgörüsüz” ve “faşist” kısımlarından kurtularak Hollanda kültürüne asimile olması gerektiğini savunuyor. Daha önce de Hollandalı yapımcı, köşe yazarı ve yönetmen Theo van Gogh da İslam’ı konu alan ‘Teslimiyet’ adlı bir film çekmişti. Birçok ölüm tehdidi alan yönetmen Amsterdam’da vurularak öldürülmüştü.

www.ntvmsnbc.com

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.