Tamamen propagandaya dayalı bir film olan “Müslümanların Masumiyeti” (Innocence of Muslims) hakkında basında çıkan yakıştırmalar dışında söyleyebileceğim tek şey “rezalet” kelimesi sanırım.

yahudilerin-muslumanlara-hakareti

Filmin finansmanından tutun, fragmanlarına kadar her şey tam bir muamma ve ajitasyon. Sanatsal olarak baktığımda film gerçekten de berbat, yeşil perde tekniğiyle çekilen ve tiyatro dekorlarının kullanıldığı film, Hz. Muhammed’i bir kadın avcısı, sıradan bir katil olarak tasvir ediyor. Bu çok acımasızca ve bir dine salt olarak hakareti hedefliyor. Filmi izlemedim ancak şu an Türkiye tarafından “Youtube” dahil birçok platformda yasaklanmış durumda.

İnternetteki sansür olaylarına her ne kadar karşı olsam da, milyonlarca mensubu bulunan bir inanca bu kadar ucuzca saldırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Film teknik açıdan incelendiğinde gerçekten de çok düşük bütçeli bir yapım olduğunu anlayacaksınız. Eğer söylenildiği gibi işin içinde İsrail ya da Siyonist politika izleri sürülecekse, bu izleri yakalamak hiçte zor değil. İslamı kanserle, peygamberini de katille özdeşleştiren bir anlayışı anlamak veya yorumlamak ya da hak vermek imkansız!

Son olarak söylemek istediğim şey şu; eğer gerçekten bir konuyu, inancı, ya da tezi eleştirmemiz gerekiyorsa bunu düzgün yollardan ve bilimsel metotlardan yapmak daha akıllıca olur, bu sayede evrensel anlamda yanlışlıklara tepki yaratabilir ve insanların dikkatini çekebiliriz diye düşünüyorum.

Can Murat Demir

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.