Türk edebiyatının önemli isimleri arasında yer alan Necati Cumalı’nın, bugüne kadar bilinmeyen bir şiiri ve makalesi, hayatının bir bölümünü geçirdiği İzmir’in Urla ilçesinde tesadüfen bulundu.

Urla’da yayımlanan yerel bir gazetenin yazarlarından Namık Kemal Nomak, Urla Halk Kütüphanesi’nde araştırma yaparken, 1939 yılında Urla Halkevi tarafından yayımlanan ve ömrü 2 sayı ile sınırlı kalan ”Ocak” Dergisinin ilk sayısına Cumalı’nın da katkı verdiğini fark etti.

Dergide, mübadele ile 1923 yılında Urla’ya yerleşen, o tarihte İzmir Atatürk Lisesi’ni yeni bitiren ve Ankara Hukuk Fakültesi’ne gitmeye hazırlanan edebiyat sevdalısı genç Cumalı’nın bir makalesi ve bir de şiiri yer alıyor.

Nomak, Cumalı’nın çok genç yaşta kaleme aldığı şiir ve yazıya ulaşmanın kendisini çok heyecanlandırdığını belirterek, yaptığı araştırmanın, Cumalı’nın şiir ve yazısının edebiyat çevrelerinde daha önce bilinmediğini ortaya koyduğunu söyledi.

Ocak Dergisi’nin 19 Şubat 1939 tarihli ilk sayısının 8 ve 9. sayfalarında Cumalı’nın ”Beğenmek” konulu makalesiyle ”Ümitlerimin Gemisi” adlı şiirinin yer aldığını ifade eden Nomak, ”Ocak Dergisi’nin ilk ve ikinci sayıları, Urla Halkevinin 1930’lu yıllardaki verimli kültür, sanat, edebiyat çalışmalarının gelecek kuşaklarca bilinmesi için dikkatle okunmalıdır” dedi.

Urla ilçesinde yaşamış olan çok sayıda edebiyatçıdan biri olan ve ilçede her yıl adına ”Edebiyat Günleri” düzenlenen Cumalı’nın, yayımlanan ilk eseri olduğu sanılan şiiri şöyle:

ÜMİTLERİMİN GEMİSİ ŞİİRİ İÇİN TIKLAYIN..

AA

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.