Seren Yüce, ilk filmi ‘Çoğunluk’la 67. Venedik Film Festivali’nde ‘Geleceğin Aslanı’ ödülünü aldı.

Seren Yüce, ilk kez yönetmen koltuğuna oturduğu filmi ‘Çoğunluk’ta, Türkiye’deki toplumsal çatışmaların gölgesinde yeşermeye çalışan bir aşkı anlatıyor. Toplumsal, siyasal olaylardan bihaber yetişmiş Mertkan ile Kürt kökenli olduğu için sevgilisinin ailesi tarafından ayrımcılığa uğrayan Gül’ün hikâyesi bu. Başrollerinde Bartu Küçükçağlayan, Esme Madra ve Settar Tanrıöğen’in oynadığı film, 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödül için yarışacak. Festival biter bitmez de 15 Ekim’de gösterime girecek. Genç yönetmenle filmin Türkiye’deki prömiyeri öncesinde ‘Çoğunluk’u konuştuk.

Filminizde etnik köken farklılığından doğan toplumsal sorunları anlatıyorsunuz, ama bu konuya dair herhangi bir eleştiriniz de yok.

Aynen öyle. Filmi çekerken düzeni eleştirmek, bir tespitte bulunmak ya da mesaj vermek niyetinde değildim. Böyle şeyler haddim değil. Toplumda var olan, gözlemlediğim bir durumu objektif şekilde anlatmaya çalıştım, o kadar. Etraflarında olan bitenin farkına varmayan, yaşadıklarını anlamlandırma ihtiyacı hissetmeden ve bir konu hakkında elle tutulur bir fikre sahip olmadan yaşayan bir sürü insan var. Çoğunluk onları dışladığı için ayrımcılığa uğrayanlar var. Ne ayrımcılık yapanları ne de farkında olmadan yaşayanları suçluyorum. Çünkü bu onların suçu değil. Çoğumuz böyleyiz. Nasıl bir ailenin içine doğmuşsak o yönde gelişiyoruz; değer yargılarımız, düşüncelerimiz bulunduğumuz ortama göre şekilleniyor. Kimse yaşadıklarını sorgulama ihtiyacı hissetmiyor. Bu bir kısır döngü. Farkında olmak ne demek? Neden ayrımcılık yapıyoruz? Neden kimse bu zinciri kırmak için bir şey yapmıyor? Benim de bu sorulara vereceğim net yanıtlar yok.

Büyük bir başarı kazandınız. Buna nasıl hazırlandınız, sinemada yaşadığınız süreci anlatır mısınız?

Bence bu işi öğrenmenin en iyi yolu, bir sette bulunmak. Sinema ya da müzik gibi sanatsal işlerle uğraşmak için ille bunların eğitimini almaya gerek yok. Yapılan örneklere bakarak, sette tecrübe edinerek de çok şey öğrenebiliyorsunuz. Ben üniversitede arkeoloji okurken, kıyısından köşesinden sinema sektörüne sızmaya çalıştım. İlk olarak ‘Takva’ filminin yapımında görev aldım. Filmin ortak yapımcılarından biri Fatih Akın’dı, bu vesileyle onunla tanıştım ve ‘Yaşamın Kıyısında’ filminde yönetmen yardımcısı oldum. Bir arkadaşım beni Yeşim Ustaoğlu’na tavsiye etti, onun ‘Pandora’nın Kutusu’ filminde yönetmen asistanlığı yaptım. Tüm bu süreç, sektörü iyice öğrenmeme yardımcı oldu. Filmim çok izlenmezse yapacağım bir şey yok

Filminiz 15 Ekim’de gösterime girecek. Ödüllü filmler bazen gişede hüsran yaşayabiliyorlar. Sizin nasıl bir beklentiniz var?

Her yönetmen gibi ben de filmim beğenilsin, çok izlensin istiyorum. Ama tam tersi bir durumla karşılaşırsam da üzülmekten başka bir şey gelmez elimden. Yapacak bir şey yok. Gösterilen ilgiye kapılıp havaya girmemek lazım

Venedik Film Festivali nasıl geçti sizin için, neler hissettiniz?

Tüm ekibe yoğun ilgi gösterdiler. Film izlendikten sonra, uzun süre ayakta alkışlandık. Çok mutlu olduk. Ödül almak için sahneye çıktığımda heyecandan dizlerim titriyordu. Bunlar çok özel anlar. Yaptığınız işin başkaları tarafından beğenildiğini görüyorsunuz ve doğru yolda olduğunuzu hissediyorsunuz. Fakat filmim ödül aldı diye kendimi dünyanın en iyi sinemacısı sanacak değilim. Basının da pompalamasıyla bu işler öyle yürüyor sanıyoruz; bir ödülle bütün kapılar açılacakmış gibi… Ama öyle olmuyor, her seferinde daha çok çalışmak gerekiyor.

Daha ilk filmiyle ödül almış biri olarak çok mütevazı davranıyorsunuz…

Hakikaten böyle düşünüyorum. Biz filmi bitirip izlediğimizde, iyi bir iş yaptığımızın farkındaydık. Üstüne bir de ödül aldık, daha çok sevindik. Ödül organizasyonlarının o şaşaasına, büyüsüne, gösterilen ilgiye kapılıp fazla havaya girmemek lazım. İnsanlar o geceler için özel kıyafet alıyorlar.

Siz almadınız mı?

Aldım çünkü takım elbise mecburiyeti vardı.

HABERTÜRK

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.