Foto: Can Murat Demir

Ölü bir kediye rastladım yolumun üstünde. Kenara atılmış ve gözleri hala açık. Bir ara yaşıyor sansam da öldüğüne emin olduğumda gözlerinin içine baktım ve orada hala yaşama isteğinin var olduğunu gördüm. Bir kedi nasıl ölür diye düşündüm…

Bu soruları keskin bir leş kokusu kesse de cevapları bulmam zor olmadı. Kulaklarında kan izleri vardı. Gözleri mavi tüyleri yağmurda ıslanmıştı ve her tarafı kızıla çalan bir renkteydi.

Bu ölü kedi… Yolumu bekleyen tek şey. Aslında yaşayan canlılardan ümidini kesmiş bir adamın görebileceği iğrenç bir manzara… Yağmurdan ıslanmış yolun kenarında hareketsiz bir şekilde yatıyordu. Bir zamanlar nefes alıp avlanan, hatta 7 ya da 8 canlı olduğu söylenen, hep ayaklarının üstüne düşen bu kedi artık diğer tarafı görme şerefine erişmişti. Gidiş tarzı pek iç açıcı değildi. Yaşarken mutlu değildi sanırım çünkü gözleri açıktı. Hayaletinin oralarda olabileceğini sanıp hemen makineme sarıldım ve manzarayı kendimce fotoğrafladım. Tuhaftı, çünkü ölü bir insanın resmini çekmekle eşdeğer bir korku içindeydim. Moloz kırıntılarının arasında çürümeye yüz tutmuş bu talihsiz kediye acımıştım, herne kadar kedi düşmanı olsam da bu iğrenç manzara dikkatimi çekmişti. Fotoğraflarken birara gözlerini hareket ettiriyormuş gibi hissettim, bu benim hayal gücüm müydü bilmem ama ölü de olsa bu kedi o anda beni izliyordu. Yanından ayrılana kadar beni izlediğini hissettim… Küfredip oradan ayrılırken aklıma sadece şu cümleler düştü:

Fotoğraflar hep gerçektir… Ve her gerçek aslında ölüdür…

Can Murat Demir

Bazı yerel gazetelerde ve The Parlemento Dergisi‘nde köşe yazarlığı ve haber editörlüğü yaptı. Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.