omu_turgut_uyar

OMÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Lacivert Salon’da her hafta Çarşamba günleri düzenlenen, “Çarşamba Konuşmaları”na bu hafta, “Göğe Bakma Durağı’nda Bir Şair: Turgut Uyar” başlıklı konuşmasıyla, OMÜ Eğitim Fakültesi Öğr. Gör. Araştırmacı-Yazar Sıddık Akbayır konuk oldu.

Türk şiirinde “Türk Beşlileri” olarak bilinen Edip Cansever, Cemal Süreya, İlhan Berk ve Ece Ayhan’la birlikte anılan Turgut Uyar üzerine konuşan Akbayır, Turgut Uyar’ı anlamanın, biraz da bu bu beşliyi anlamaktan geçtiğini, bu beş şairin hep birinin okurda daima diğerini çağrıştırdığını belirtti. Bu nedenle de Edip deyince Turgut’u anmamak, İlhan deyince Ece’yi anmamanın imkânsız olduğunu belirten Akbayır, “Peki Ce-mal? Edip ile Turgut, Ece ile İlhan hep ikili olarak düşünülür, Cemal ise hep bu ikilileri, arkadaşlıkları, yakınlıkları genişleten, zenginleştiren biri; bazen Edip-Turgut-Cemal olur, bazen ve özellikle ölümünden kısa süre önceye değin Ece-İlhan-Cemal olarak düşünülür.” dedi.

Turgut Uyar’ın şiir çevresinden sonra şiiri hakkında da bilgiler veren Akbayır, Uyar’ın şiirinin zor bir şiir olduğunu, ilk bakışta, sevilmeyen, ancak üstünde çok düşündükten sonra anlaşılıp yerli yerine oturtulabilecek bir şiir yazdığını, “Efendimiz Acemilik” diyebilecek kadar, hayata ve şiire karşı samimi olduğunu belirtti. Akbayır, Uyar’ın poetikasını konuşmasının sonunda üç tamlamayla özetledi; Çıkmazın Güzelliği, Korkulu Ustalık ve Efendimiz Acemilik.

Öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrencinin katıldığı konuşma soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Kaynak: omu.edu.tr

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.