Ana SayfaDENEMEParis, Texas

Paris, Texas

Yalnız bir adamın Teksas yollarındaki tozlu yolculuğuyla başlayan 1984 yapımı film dramatik bir ayrılık öyküsünü içeriyor. Yollara düşen Travis istediği kırsal hayatı yaşamak isterken karısının bu hayatı reddedip kaçması üzerine kendisini dış dünyaya ve insanlara kapatmıştır.

Bu karşılıklı restleşmeden payını fazlasıyla alan çocuğuyla da ne zamandır ayrıdır. Ve ne kadar büyüdüğünün de farkında değildir. Çünkü Travis ne zamandır karısından ve ailesinden ayrıdır. Çocuğuna babalık eden kardeşi onu bulduğunda fazlasıyla kafası karışık ve neredeyse hiç konuşmamaktadır.

Amerikan yapımı bir drama olan film genelde Teksas kırsalında geçiyor. En sonunda karısıyla bir hayatın mümkün olmayacağını anlayan Travis çocuğu ve karısını bir araya getirdikten sonra yine yollara düşer. Çünkü karısı şehir hayatını arzulayan bir tavırla evden kaçmış, sadece çocuğunu önemsemektedir.

Filmin sonunda çocukla annesini birleştiren Travis yine yollara düşer ve üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmiştir. Karısına aşık olan bir adamın ve yaşantısını onaylamayan bir kadının çocuk yüzünden hayatlarının tekrar birleşmesini konu edinen “Paris, Teksas” sıradanmış gibi görünen, aslında altında birçok psikolojik açlığın serimlendiği güzel bir senaryo.

Yönetmenliğini Wim Wenders’ın yaptığı Paris, Teksas’ın senaryosunu Sam Shepard yazmış.

Can Murat DEMİR

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR