Çin’in bazı bölgelerinde hava kirliliği uzun bir süredir tehlikeli boyutlara ulaşmıştı; fakat son zamanlarda kirliliğe bağlı sis yoğunluğu öyle bir düzeye erişti ki, güneş görünmez oldu. Pekin’de yerel yönetimin buna bulduğu çare ise ilginç: devasa ekranlarda sanal gündoğumu görüntüleri yayınlamak. Pekin’in değişik yerlerine yerleştirilmiş bu dev ekranlarda, normalde turistik yerleri tanıtan reklamlar yayınlanıyor.

pekin.sanal_günes

Çin’de hava kirliliğini önlemek amacıyla çok sayıda yasa ve yönerge çıkarıldığı, fakat uygulama aşamasında büyük şirketlerin engeliyle karşılaşıldığı belirtiliyor. Gaz maskesi olmadan sokağa çıkamayan ve bir süredir güneşi sadece ekranlardan görebilen halk ise öfkeli… Yetkililer bu durumun büyük çaplı bir toplumsal huzursuzluğa yol açmasından endişe ediyor.

Güneşin görünmez olmasının kitlesel bir isyanı tetiklemesinden korkan Çinli yöneticilerin bulduğu ‘sanal gündoğumu’ çözümü, İstanbul’un yerel yöneticilerine de ilham verebilir. İstanbul’da kava kirliliği henüz bu kadar tehlikeli boyutlara ulaşmadı ama, kentsel dönüşüm marifetiyle yıkılan binaların yerine dikilen ve göğü kapatan dev rezidanslar, yakında “gazlı ve öfkeli” İstanbulluların da sanal gökyüzü görüntüleriyle teskin edilmesini gerektirebilir…

Haberin kaynağı: Daily Mail

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.