Londra’da müzayedeye çıkan ve Picasso’nun ender olarak görülmüş tablolarından biri olarak bilinen ‘Jeune Fille Endormie’ rekor kırarak tahminlerin de üstünde bir fiyata satıldı.

picassonun-unlu-eseri

Picasso’nun sevgilisi Marie-Therese Walter‘ı çizdiği 1935 tarihli portresi 13.5 milyon sterline alıcı buldu. Eser, satışınden elde edilecek paranın bilimsel araştırmalarda kullanılması şartıyla, Sidney Üniversitesi’ne bağışlanmıştı.

Tablonun satışından elde edilen gelirin obezite, diabet ve kalp-damar hastalıklarıyla ilgili araştırmalarda kullanılacağını söyleyen Sidney Üniversitesi’nden doktor Michael Spence tabloyu kendilerine bağışlayan ve kimliğini açıklamayan kişiye minnet duyduklarını belirtti. Tablonun satışının gerçekleştirdiği açık artırmaya ev sahipliği yapan Christie müzayede evinden Giovanna Bertazzoni eserin “gerçek bir mücevher” olduğunu söyledi.

Picasso’nun genç sevgilisi Marie-Therese Walter, usta sanatçının birçok tanınmış eserinin konusu oldu. Çift 1927’de, Picasso 45 Walter ise 17 yaşındayken tanıştı ve Picasso’nun yazlık evi olan the Chateau de Boisgeloup’da birlikte zaman geçirdi. Bu dönemde Picasso, kendisini dünya çapında tanınır hale getiren birçok eserine imza attı. Geçen sene Walter’ın, ‘Nu au Plateau de Sculpteur‘ isimli bir başka Picasso imzalı portresi de 106.5 milyon dolara satılmıştı.

www.ntvmsnbc.com

Bazı yerel gazetelerde ve The Parlemento Dergisi‘nde köşe yazarlığı ve haber editörlüğü yaptı. Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.