İngiliz şair Ted Hughes’un, karısı Slyvia Plath’in intiharını çevreleyen hazin dakikaları detaylı biçimde anlattığı, daha önce görülmemiş bir şiiri yayımlandı. 

plat-nasil-oldu-haberi
Sylvia Plath

İngiltere’de The New Statesman dergisinde yayımlanan Ted Hughes’un ‘Son Mektup’ adlı şiirinde, Sylvia Plath’in 11 Şubat 1963 tarihinde Londra’daki evinde intiharına yol açan son üç günden söz ediliyor.

“O gece ne oldu? Senin son gecende” dizeleriyle başlayan şiir, İngiltere’de küçük çapta bir sansasyon yaratırken, şiirin son dizelerinde Hughes, karısının öldüğü soğuk kış sabahında hissettiklerini kaleme döküyor.

‘Son Mektup’un Hughes’un Plath’a adadığı ve öldüğü yıl olan 1998’de yayımlanan Doğumgünü Mektupları adlı kitabın kayıp parçası olduğu söyleniyor. Yirminci yüzyılın en önemli şairleri arasındaki Ted Hughes ve Amerikalı karısı Slyvia Plath’in talihsizliklerle dolu evlilikleri, çiftin en iyi çalışmalarının bazılarına esin kaynağıydı. Ölümünden önce çok az tanınan Slyvia Plath’in, 30 yaşında öleceğini ima eden, intihara sürüklenen genç bir kadının betimlemeleriyle dolu “The Bell Jar” (Sırça Fanus) romanı kült olmuştu.

Plath’in intiharı, Hughes’un yaşamının geri kalanında yakasını bırakmamış ve 1999 yılında kendi ölümünden kısa bir süre önce, Plath ile sorunlu ama tutkulu ilişkisi ve karısının ölümünden sonrasını anlattığı “Birthday Letters’ı” (Doğumgünü Mektupları) yayımlamıştı. New Statesman’ın misafir editörü Melvyn Bragg, BBC’ye yaptığı açıklamada, bu yeni şiirin, Hughes’un koleksiyonunun kayıp halkası olarak görülmesi gerektiğini kaydetti. İngiliz basını, şiirin, Hughes’un 3. karısı Carol’un yardımıyla İngiliz Kütüphanesi’nin arşivinde bulunduğunu yazdı.

www.ntvmsnbc.com

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.